Marţi, 19 martie 2024 - 11:46:25

Simona Halep joacă azi prima finală de Grand Slam din carieră

7 iunie 2014

Simona Halep joacă sâmbătă cel mai important meci al carierei sale de până acum: finala turneului de Grand Slam de la Roland Garros. Meciul începe la ora 16.00. Fără nici un set cedat în cele şase meciuri disputate şi indiferent de rezultatul finalei, sportiva urcă de luni, 9 iunie, pe a treia treaptă a podiumului în clasamentul WTA. Este un parcurs pentru care a luptat de la vârsta de cinci ani, cu hotărâre, seriozitate şi multă ambiţie.

Simona Halep s-a născut la 27 septembrie 1991, la Constanţa. La doar cinci ani şi jumătate a pus pentru prima dată mâna pe o rachetă de tenis.

Tatăl a fost cel care a crezut cel mai mult în Simona. În prima parte a junioratului, acesta a reuşit să îi ofere tot ce a avut nevoie: echipamente de calitate, antrenori cu care să lucreze individual, posibilitatea de a călători la concursuri.

Nu i-a fost mereu uşor şi, la un moment dat, a fost nevoit să solicite ajutor financiar. Aşa că, de la 15 ani, Simona a primit sprijinul unui om de afaceri, care a şi înfiinţat în 2002 o şcoală de tenis în Constanţa.

În următorii doi ani, acesta i-a plătit toate deplasările şi antrenamentele - şi nu a regretat.

Simona Halep a câştigat în carieră 7 turnee WTA la simplu, cele mai importante fiind cele de categorie Premier de la New Haven şi Moscova, Doha, dar şi Turneul Campioanelor de la Sofia.

Românca este cunoscută pentru stilul său agresiv de joc. Loveşte reverul cu cele două mâini.

De luni, ea devine oficial numărul 3 în tenisul feminin mondial. După 34 de ani, este şi prima jucătoare de tenis a României care se califică în finala de la Roland Garros.