Sâmbătă, 20 aprilie 2024 - 4:46:41

Medalie de bronz pentru Denisa Ungureanu la Cupa Europeană la judo

30 iulie 2014

356 de sportivi au participat, la Praha la etapa Cupei Europene la judo(Under 21 - juniori).

Din lotul lotul României a făcut parte şi Denisa Ungureanu, sportivă ploieşteană (legitimată la CS Petrom Ploieşti). Ungureanu a fost înscrisă la categoria 48 Kg.

Sportiva din Ploieşti a câştigat lejer primul meci prin ippon, împotriva italiencei Romanei Passa.

În al doilea meci a ratat calificarea în semifinale, după ce a fost învinsă prin yuke de Nathalia Mercadante.

După această înfrângere judoka de la CS Petrom Ploieşti a evoluat în recalificări şi a câştigat prima partidă, împotriva lui Canta Del Rocio Garcia Mesa (Spania) apoi, apoi a câştigat în faţa lui Kamshat Karassaikyzy (Kazahstan), reuşind să încheie competiţia din Cehia pe locul 3, câştigând medalia de bronz.

Denisa Ungureanu şi reprezentativa României vor participa în week-endul viitor la o nouă etapă a C.E. de judo (U 21), programată la Berlin.