Sâmbătă, 20 aprilie 2024 - 2:29:03

Lecţie de fotbal predată de Petrolul ieşenilor

11 august 2014

Lupii simt în continuare gustul plăcut al succesului şi după confruntarea de duminică din Copou, locul unde au câştigat cu un categoric 5-1 în faţa unei formaţii care a contat în meci sporadic şi doar în prima repriză.

Petrolul a venit la Iaşi cu biletele de play-off în buzunar, graţie calificării entuziasmante obţinută la Plzen în Europa League, dar trupa lui Răzvan Lucescu n-a subestimat niciun moment nou-promovata antrenată de Lăcătuş. Mai ales că gazdele bifaseră două remize albe în debutul campionatului, iar disperarea de a da gol s-a văzut încă din startul jocului de duminică. Ciucur şi Wesley au irosit primele ocazii, după care avântul moldovenilor a fost vizibil estompat de ratările lui Tamuz, Mustivar şi Mutu, ultimul trimitând cu capul, dar Creţu a scos, providenţial, de pe linia porţii. Lupii au continuat să domine şi au deschis scorul firesc, în minutul 19, când Teixeira a trimis în coltul lung al porţii lui Caparco. Ieşenii n-au acuzat şocul, iar după şutul lui Olah, scos de sub transversală de Pecanha, Wesley a restabilit egalitatea. Vedeta celor de la CSMS a reluat cu capul din mijlocul careului, profitând de marcajul larg al apărătorilor petrolişti. Forcingul ploieştenilor din finalul primei părţi, în care au irosit alte 3 şanse importante de gol, prin Tamuz, Mutu şi Albin, n-a mai schimbat tabela, ci doar raportul de forţe din teren. Matic a primit direct şi corect cartonaşul roşu în urma unui fault din spate asupra lui Albin.

În partea secundă, Lucescu a mutat primul şi l-a înlocuit pe Gerson cu Hoban, iar Petrolul s-a instalat în jumătatea adversă. Mutu a dat cu piciorul unei ocazii uriaşe în minutul 49, dar ”Briliantul” şi-a luat revanşa 3 minute mai târziu, când a trimis pe jos pentru 2-1. Un minutul mai târziu, nocturna stadionului ”Emil Alexandrescu” a căzut, la fel ca şi Wesley, în careu, însă fără a-l impresiona pe Balaj. În replică, Tamuz şi-a răzbunat toate nereuşitele de până atunci şi a marcat o dublă, în minutele 57 şi 73, îngropând definitiv speranţele nou-promovatei. Eliminarea lui Alcenat n-avea cum să strice un meci perfect. Asta şi pentru că, în minutele de prelungire, Albin a reuşit golul meciului, trimitând în colţul lung un balon şutat aproape de lângă teiul lui Eminescu…

Petrolul şi-a trecut în cont a treia victorie consecutivă în acest debut de campionat, având maximum de puncte şi un parcurs identic cu cel de acum 25 de ani. Lupii nu sunt, însă, interesaţi de similitudinile sezonului din ’89, ci vor ca totul să decurgă, în final, la fel ca în stagiunea din ’66! Aşa să fie!

CSMS Iaşi – Petrolul 1-5

Marcatori: Wesley (24) / Teixeira (19), Mutu (50), Tamuz (57, 71), Albin (90+2)

CSMS: Caparco – Mitic, Cr. Munteanu, Plămadă, Voicu (70 Vladu) – Bosoi, Creţu (67 Dedu), Olah (cpt), Ciucur – Pălimaru (69 Călugăru), Wesley. Antrenor: Marius Lăcătuş

Petrolul: Pecanha – Alcenat, Geraldo, Gerson (46 Hoban), Fanchone – Mustivar, De Lucas (83 Marinescu) – Teixeira, Albin, Mutu (cpt) (79 Nepomuceno) – Tamuz. Antrenor: Răzvan Lucescu

Au arbitrat: Cristian Balaj (Baia Mare) – arbitru; Alexandru Carei (Cluj), Alexandru Vodă (Alba Iulia) – asistenţi; Mircea Feşnic (Cluj) – rezervă.

Observatori: Mihai Stancu (Bucureşti),Vasile Bratu (Slobozia)

SURSA : FC Petrolul.ro