Joi, 28 martie 2024 - 4:49:53

România – Italia 2-1. Start cu dreptul pentru Viorel Moldovan

14 august 2014

Echipa naţională de tineret a României a avut parte de un start promiţător sub comanda lui Viorel Moldovan. Într-o partidă amicală care a avut loc la Ploieşti, pe stadionul “Ilie Oană”, tricolorii mici au trecut cu 2-1 de reprezentativa similară a Italiei.

Primul gol a venit în minutul 30, când Puşcaş, legitimat la Inter Milano, a reluat imparabil, printr-o lovitură de cap, centrarea din corner a lui Gabi Iancu. Zece minute mai târziu, fotbalistul Romei, Mihai Bălaşa, a majorat scorul după o fază relativ identică, doar că la servire de la colţul terenului s-a aflat Ionuţ Mitriţă.

Când ambele formaţii se pregăteau să intre la cabine, oaspeţii au primit o lovitură liberă de la peste 20 de metri. A executat Cataldi fără greşeală, iar Buzbuchi s-a văzut nevoit să se recunoască învins.

În cea de-a doua parte, jocul n-a mai fost la fel de animat ca în prima repriză, dar ocazii au existat totuşi la ambele porţi. Cei mai periculoşi oameni ai lui Moldovan au rămas Gabi Iancu şi George Puşcaş, însă tabela a rămas neschimbată, scrie digisport.ro.

Moldovan i-a încredinţat lui Iancu banderola de căpitan, în condiţiile în care jucătorul nu a mai fost convocat în ultimele luni la acţiunile lotului de tineret, ca urmare a conflictului pe care l-a avut în iarnă cu ex-selecţionerul Bogdan Stelea.

ECHIPELE DE START

România U21: Buzbuchi – Bălaşa, Ţîru, Boldor, St. Filip – Nedelcu, Al. Creţu – G. Iancu, Mitriţă, D. Rotariu – Puşcaş.

Antrenor: Viorel Moldovan

Italia U21: Bardi – Zappacosta, Bianchetti, Atei, Biraghi – Crisetig, Cataldi, Berardi – Battocchio.

Antrenor: Luigi Di Biagio