Echipa Ştiri Actuale
Români din toate țările, uniți-vă!

Petrolul- lider în Liga 1! VIDEO

25 august 2014

Petrolul, fără Teixeira şi Mutu în prima repriză, a devenit noul lider al Ligii 1, după victoria de la Craiova  (2-0).  În prima repriză echipa lui Răzvan Lucescu nu a făcut un joc deloc bun Brac, portarul oltenilor, şi-a ”îngropat” echipa, după ce a comis un fault la marginea careului. Albin a transformat perfect lovitura liberă şi i-a adus pe ”lupi” în avantaj. Tamuz a clarificat soarta partidei, după ce a fructificat pasa lui Sarli, cu un şut din 10 metri (82).

În urma acestui rezultat Petrolul urcă pe primul loc, cu 13 puncte, cu unul peste Steaua şi Astra

În ciuda investiţiilor masive făcute în echipă, CS Universitatea a obţinut doar două puncte în cele patru etape disputate în acest campionat, iar antrenorul Ionel Gane este contestat din ce în ce mai vehement de fani. Şefii clubului craiovean l-au asigurat pe ”Jerry” că postul său nu este în pericol, dar n-ar fi exclus ca tehnicianul să fie demis, în cazul în care eşecurile vor continua.

Echipele de start:

CS Universitatea Craiova: Brac – Achim, Frăsinescu, Kay, Vătăjelu – Madson, Brandan – Băluţă, Nuno Rocha, Bancu – Curelea. Antrenor: Ionel Gane

Petrolul Ploieşti: Pecanha – Alcenat, Geraldo, Gerson, Fanchone – Priso, Mustivar – Albin, Astafei, Marinescu – Tamuz. Antrenor: Răzvan Lucescu