Marţi, 23 aprilie 2024 - 4:08:37

Petrolul Ploieşti, în semifinalele Cupei României-Timişoreana

5 decembrie 2014

Petrolul Ploieşti s-a calificat în semifinalele Cupei României-Timişoreana la fotbal, după ce a învins pe ASA Tg. Mureş cu scorul de 1-0 (0-0), joi seara, pe stadionul ''Trans-Sil'' din Tg. Mureş, în sferturile de finală ale competiţiei KO.

Unicul gol al partidei a fost reuşit de spaniolul Juan Albin (88), după o minge respinsă de portarul Eduard Stăncioiu la şutul lui Filipe Teixeira.

După o primă repriză destul de echilibrată, mureşenii au trimis de două ori mingea în bară, prin Nicolas Gorobsov (60), din lovitură liberă, şi Claudiu Voiculeţ (69), ratând şi alte ocazii mari, prin Henrique (79) şi Claudiu Bumba (86). Petrolul a avut şi ea situaţii notabile, prin Ioan Filip (61) şi Victoraş Astafei (81), înainte de a marca golul victoriei.

Petrolul a ajuns până în semifinalele Cupei şi în sezonul trecut, când a fost eliminată de Astra Giurgiu.

ASA a pierdut primul meci pe teren propriu în stagiunea competiţională 2014-2015.

În semifinalele Cupei României s-au mai calificat CFR Cluj, ''U'' Cluj şi Steaua