Joi, 25 aprilie 2024 - 6:01:22

Andreea Chiţu, fata de aur a României

26 iunie 2015

Românca Andreea Chiţu a câştigat medalia de aur la Jocurile Europene de la Baku în competiţia de judo, la categoria 52 de kilograme. Este al doilea titlu continental cucerit de judoka în vârstă de 27 de ani, născută în Bolintin-Vale.

Andreea mai cucerise aurul european şi la Celiabinsk, în 2012, fiind medaliată cu argint la Budapesta, în 2013, şi cu bronz la Montpellier, anul trecut.

La Baku, românca şi-a învins clar adversarele pe tatami. A trecut prin ipon de israelianca Roni Schwartz. În ”sferturi”, a învins-o pe italianca Odette Giuffrida, prin yuko, iar în semifinale a eliminat-o pe nemţoaica Mareen Kraeh, prin ippon.

În finală, Andreea Chiţu a învins-o pe franţuzoaica Annabelle Euranie şi a adus al doilea titlu pentru România la Jocurile Europene de la Baku. Primul aur fusese cucerit de spadasina Ana Maria Brânză.