Vineri, 29 martie 2024 - 9:43:44

Simona Halep, în sferturi la US Open

8 septembrie 2015

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale US Open, după ce a învins-o, luni, cu scorul de 6-7 (6), 7-5, 6-2, pe sportiva germană Sabine Lisicki, locul 24 WTA şi cap de serie numărul 24.

Partida a durat două ore şi 38 de minute.

În faza următoare, Halep va evolua cu Victoria Azarenka din Belarus, locul 20 WTA şi cap de serie numărul 20. Fosta numărul 1 mondial este antrenată acum de belgianul Wim Fissette, care a pregătit-o pe Halep în 2014. Azarenka a câştigat ambele partide disputate până cu jucătoarea română, în 2012, în optimile de finală ale turneului de la Doha, scor 6-3, 6-1, şi în aceeaşi fază la Linz, scor 6-1, 6-1.

Calificarea în sferturile de finală este recompensată la US Open cu un premiu de 410.975 de dolari şi cu 430 de puncte WTA.

Anul trecut, Halep a fost eliminată în turul al treilea la Grand Slam-ul american. Ea a obţinut, în 2013, cea mai bună performanţă la US Open, calificarea în optimile de finală. În acest an, ea a mai atins faza sferturilor de finală doar la Australian Open.

Cea mai bună performanţă din cariera Simonei Halep la un turneu de Grand Slam este finala de la Roland Garros, din 2014, pierdută în faţa Mariei Şarapova.

Tot luni, Simona Halep ar trebui să joace partida de dublu mixt, alături de Horia Tecău, din sferturile de finală ale probei. Adversarii lor sunt Martina Hingis (Elveţia) şi Leander Paes (India).