Vineri, 29 martie 2024 - 1:34:20

Aur pentru Cătălina Ponor! Larisa Iordache i-a ţinut companie pe podiumul de la bârnă

24 aprilie 2017

Cătălina Ponor şi Larisa Iordache au cucerit medaliile de aur, respectiv bronz, în proba de bârnă, la Campionatele Europene de Gimnastică Artistică.

Cele două românce au avut evoluţii încântătoare la bârnă, unde au reuşit să ocupe prima şi a treia poziţie în clasamentul final.

Ponor (29 de ani) şi-a trecut în palmares cea de-a 23 medalie de aur din carieră, la Europene, Mondiale şi Jocuri Olimpice, cu o evoluţie excelentă, punctată cu 14.566, atrăgând aplauze furtunoase din partea publicului prezent în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.

Larisa Iordache, care se calificase cu aceeaşi notă în finală, având cel mai bun rezultat, a ratat aterizarea, obţinând doar 13,966. Argintul la bârnă a fost obţinut de Eythora Thorsdottir (Olanda), care a obţinut 14.066.

Marian Drăgulescu a cucerit medalia de argint la sărituri, după ce sâmbătă se impusese în întrecerea de sol de la Europenele de Gimnastică de la Cluj.

Este cea de-a 18-a medalie la Campionatele Europene obţinută de extraordinarul gimnast român, care va împlini, în curând 37 de ani. Marian Drăgulescu a cucerit 10 medalii de aur, şase de argint, două de bronz.

În faţa unui public gălăgios, Marian Drăgulescu a obţinut două note foarte bune, 14,666 şi 14,800, însă nu a reuşit să se impună. Media de 14,733 nu a fost de ajuns pentru a-l învinge pe rusul Artur Dalaloyan, care a reuşit să adune 14,933 de puncte, după două execuţii aproape perfecte.

Medalia de bronz i-a revenit ucraineanului Oleg Vernaiev, cu 14,649.

România încheie competiţia cu 2 medalii de aur, una de argint şi una de bronz, aceasta fiind una dintre cele mai bune performanţe din ultimii ani.