Sâmbătă, 20 aprilie 2024 - 10:46:47

Bokila a adus trei puncte pentru Petrolul

24 februarie 2013

Petrolul a învins surprinzător la Galaţi, 1-0, prin golul lui Bokila din minutul 80. Oţelul a avut câteva mari ocazii şi a controlat jocul pe întreaga durată a meciului.

Grigoraş a creat rapid la Oţelul o echipă pe modelul Pandurilor, de parcă ar avea un program pe care îl instalează jucătorilor. Gălăţenii au dominat prima parte şi au menţinut cu lejeritate posesia. Paraschiv a fost omul-ţintă al atacurilor gazdelor, tot el avînd şi cea mai mare ocazie a primei reprize, şut în bară de la 18 metri.

Gazdele s-au instalat în jumătatea adversă de la începutul reprizei secunde. Cu Iorga actor principal în ofensivă, gălăţenii au dat startul centrărilor şi ocaziilor la poarta lui Bornescu. Portarul ploieştenilor a respins excelent şutul lui Iorga (65), iar echipa lui Contra părea să nu mai reziste mult. Astafei a nimerit bara din 14 metri, după ce-şi preluase foarte bine (72) şi Grigoraş privea disperat din tribună.

Contra îşi lua măsuri să apere egalul, dar inspiraţia lui Bokila a adus bucuria în tabăra "lupilor". Atacantul dorit de Steaua în această iarnă a reluat pe spate o centrare şi a marcat golul victoriei (80).

Echipele de start:

Oţelul: Grahovac - Cojoc, Sg. Costin, Benga, Ljubinkovici - L. Iorga, I. Neagu, G. Giurgiu - Astafei, G. Paraschiv, Stromajer

Rezerve: Brăneţ, Cîrjă, Murgoci, Filip, Gazale, Tudorie, Didi

Antrenor: Ioan Balaur

Petrolul: Bornescu - Alcenat, Geraldo, Neag, Guilherme - Hoban - Sauvadet, Renan, Mojica - Bokila, Morar

Rezerve: Valinicius, Manasse, Boudjemaa, Hamza, Grecu, Marinescu, Achim

Antrenor: Cosmin Contra

Arbitru: Alexandru Tudor

Asistenţi: Aurel Oniţă, Octavian Şovre