Vineri, 19 aprilie 2024 - 6:13:45

Unirea Slobozia – FC Petrolul Ploieşti 1-3 (0-0)

23 martie 2013

"Lupii galbeni" s-au impus, astăzi, cu 3-1 într-o partidă amicală cu divizionara secundă Unirea Slobozia.

Toate golurile “lupilor ” au fost reuşite de către tunisianul Hamza Younes, pentru gazde a înscris  ex-petrolistul Liviu Mihai.

"Găzarii" nu s-au putut baza pe aportul celor cinci jucători convocaţi la echipele naţionale şi pe Bornescu, Bokila, Hoban şi Achim menajaţi. Deşi meciul cu Slobozia părea unul facil,amfitrionii au dat  o replică destul  de consistenţă. La pauză scorul a fost alb, după pauză petroliştii prin  Hamza Younes,care a realizat un “hattrick”.

Primul gol a venit în minutul 50, Boudjemaa a reuşit  o centrare perfectă de pe stânga, iar Younes a reluat din patru metri în poartă.

În minutul 68, tunisianul a transformat, o lovitură de pedeapsa pe care tot el o obţinuse, după un fault comis asupra sa de către portarul  Baruch .

În minutul 80,atacantul petrolist a reuşit tripla ,înscriind la capătul unei pase excelente a juniorului Adrian Ilie.

Gazdele au reuşit golul de onoare, ex-petrolistul  Liviu Mihai a trimis  în vinclu, cu un şut senzaţional, expediat de la circa 25 de metri.

În amicalul de la Slobozia , Cosmin Contra a folosit trei juniori, proveniţi din pepiniera clubului.Tinerii Nini Popescu, Adrian Ilie şi Sergiu Toader, cei trei au bifat câte 25 de minute în tricoul echipei mari.

Marcatori: L. Mihai (90)/Younes (50, 68, 80)

Slobozia: Dobre – Stan, Lazăr, Soare, Toma – V. Gheorghe,