Joi, 18 aprilie 2024 - 6:39:25

CSU Asesoft Ploieşti - BC Timişoara 2-0

15 aprilie 2013

CSU Asesoft Ploieşti a câştigat cu mari emoţii primul meci din sferturile de finală ale play-offului. Partida cu Timişoara a fost foarte echilibrată, campionii  au alternat momentele perfecte în ambele faze ale jocului, cu greşeli de amatori.

Bănăţenii n-au pierdut nicio ocazie pentru a înscrie, profitând de toate  greşelile campionilor.

„Il capitano” Cătălin Burlacu a fost cel şi-a „trezit” coechipierii în  prelungiri, aducând victoria „alb-albaştriilor".

CSU Asesoft  a comandat ritmul primei părţi, însă faulturile lui Tica si Burlacu i-au ajutat pe timişoreni să reducă din handicap.

În sfertul doi, gazdele au avut chiar şi 14 puncte diferenţă, datorită şi lui Virgil Stănescu, care a avut o zi excelentă, acesta reuşind să înscrie din toate poziţiile, chiar şi de la trei puncte şi a contabilizând  cinci recuperări importante. La pauza, Asesoft conducea cu 47-35.

Începutul sfertului trei  a debutat cu  Asesoft la conducerea jocului, dar bănăţenii au strâns rândurile şi au prins curaj. Spre finalul partidei, gazdele au făcut multe greşeli, iar oaspeţii s-au apropiat la cinci puncte. Cu mai puţin de un minut înainte de finalul meciului, Dominique Archie a egalat cu o super aruncare de la 3 puncte.

În prelungiri, Cătălin Burlacu a marcat din toate poziţiile.

Cu ajutorul căpitanului, Asesoft a câştigat în prelungiri cu 85-83, într-un meci dominat de multe emoţii.

Scorul pe sferturi: 23-17, 24-18, 10-17, 16-21 / 12-10 (în prelungiri)

CSU Asesoft – BC Timisoara 74-68 (40-36) (meci 2)

CSU Asesoft: 55.Vlahovic, 13.Mohammed, 11.Timermanis, 10.Burlacu, 22.Stanescu

BC Timisoara: 5.Jovanovic, 23.Gallimore, 21.Archie, 42.Sarovic, 32.Johsnon