Vineri, 29 martie 2024 - 10:32:37

Petrolul n-a reuşit să câştige la Chiajna

13 mai 2013

Petrolul nu a reuşit să îşi consolideze locul 2 în clasament şi a făcut meci egal cu Concordia Chiajna. Gazdele au început în forţă partida,în minutul 7, Belu a lovit  transversală cu o lovitură de cap.

În minutul 12, Contra a fost nevoit să facă o schimbare , “căpitanul” Laurenţiu Marinescu,a ieşit accidentat.

După ieşirea lui Marinescu  nimic important nu s-a mai întâmplat până în minutul 42 ,atunci când Grozav a reuşit să înscrie  după o centrare primită de la Guilherme.

La pauză a fost 1-0 pentru "lupi ".

Imediat după pauză,în minutul 46  Ghionea a readus egalitatea pe tabela de marcaj, marcând după o deviere  cu capul, din careu, la o lovitură liberă executată perfect  de S. Pană.

1-1 avea să rămână scorul, pentru că pe final s-a jucat cu multă încrâncenare, dar cu puţine realizări.
În minutul 87 Ovidiu Hoban a văzut cartonaşul roşu ,după un atac dur asupra unui adversar .

Petrolul a acumulat , după acest egal , 57 de puncte.

Etapa viitoare pe "Ilie Oana" vine Astra Giurgiu, fiind un derby pentru un loc pe podium.
Partida se va disputa sâmbăta, de la ora 19.00, pe “Ilie Oana”.

Concordia Chiajna – Petrolul Ploieşti 1-1 (0-1)

Marcatori: Ghionea (46)/Grozav (42).

Concordia: Nită – Belu, Leca, Ghionea, Bambara – S. Până (cpt), Ispir – Serediuc (56 Popovici), Purece (46 Zuluf), Cosereanu (46 Novac) – Welington. Antrenor: Ilie Stan.

FC Petrolul: Bornescu – Achim, Neag, Yamissi, Guilherme – Hoban, Marinescu (cpt) (12 Mojica) – Boudjemaa (73 Romario), Younes, Grozav – Cristescu (57 Renan Silva).

Antrenor: Cosmin Contra.

Au arbitrat: Ovidiu Haţegan (Arad) – Adrian Ghinguleac (Bucureşti) şi Vlad Bârleanu (Bucureşti).

Arbitru de rezervă: Cătălin Buşi (Rm. Vâlcea).

Observatori: Nicolae Dobrescu (Bucureşti) şi Constantin Ştefan (Bucureşti).