Echipa Ştiri Actuale
Români din toate țările, uniți-vă!

Petrolul Ploieşti, în finala Cupei României

22 mai 2013

"Lupii galbeni" au  pierdut primul meci după aproape 6 luni, cedând cu 2-1 în faţa Oţelului Galaţi  în manşa retur a semifinalelor Cupei României. Chiar dacă au pierdut, "găzarii" s-au  calificat în finală , după  o pauză de 18 ani.

Golurile partidei  au fost marcate de  Bokila (min. 56), respectiv  Gabriel Paraschiv ('8) şi  Laurenţiu Iorga ('89 - penalty).

Gălăţenii  au început cu tupeu meciul, în prima repriză, aceştia sperând că vor realiza o minune şi vor juca  finală.

În minutul 8 ,Gabriel Paraschiv a deschis scorul, după ce a preluat, pe lângă Geraldo Alves, apoi a şutat "sec" la colţul lung.

Petrolul-Otelul 0-1

După golul încasat,prahovenii au "căzut", moldovenii trecând la dominarea partidei. Petroliştii au contat în primele 45 de minute, doar prin câteva ocazii bune ... Hamza ( '15, '32) şi Cristescu ( '40) . În minutul 45, Paraschiv a executat direct pe poarta  o lovitură liberă, dar  Bornescu a fost pe poziţie,reţinând mingea.

Repriza a-2-a ,a debutat cu două schimbări în tabăra amfitrionilor. În minutul 56 (tot)  Bokila a adus liniştea , marcând pentru 1-1, după o centrare de pe stânga a lui Romario.

În minutul 70,Gicu Grozav a ratat incredibil, şutând de la 8 metri, pe lângă vinclul din dreapta. În minutul 89 ,Iorga a înscris pentru 1-2,după un  penalty ,acordat în urma unei tineri în careu,la o centrare venită de pe dreapta.

S-a terminat 1-2, gălăţenii administrând prima înfrângere a Petrolului, după şase luni de invincibilitate. După o înfrângere "dulce", ploieştenii se pregătesc  de finală.

Ultima finală jucată a fost în 1995, împotriva Rapidului, finală câştigată de către ploieşteni la loviturile de departajare.

Ultimul act se va disputa pe  1 iunie, pe Arena Naţională, între Petrolul şi Astra Giurgiu sau CFR Cluj   câştigătoarea celeilalte semifinale.

În tur, cele două echipe au remizat, scor 0-0.

FC Petrolul Ploieşti – Oţelul Galaţi 1-2 (0-1)

Marcatori: Bokila (56)/Paraschiv (8), Iorga (89, pen.).

Petrolul: Bornescu – Alcenat, Geraldo Alves (cpt), Yamissi, Grecu – Romario, Hoban (62 Mustivar) – Renan Silva (46 Boudjemaa), Cristescu (46 Bokila), Grozav – Younes.

Antrenor: Cosmin Contra.

Oţelul: Grahovac – Cojoc, Sârghi (cpt), Benga, Ljubinkovic – Filip, Giurgiu (70 Tudorie), Iorga - I. Neagu (84 Stromajer), Paraschiv (59 Marquinho), Astafei.

Antrenor: Marian Dinu.

Au arbitrat: Cristian Balaj (Baia Mare) – Valentin Avram (Bucureşti) şi Eduard Ungureanu (Bucureşti).

Arbitri adiţionali: Alexandru Tudor (Bucureşti) şi Robert Dumitru (Braşov).

Arbitru de rezervă: Marcel Bârsan (Bucureşti).

Observatori: Octavian Goga (Braşov) şi Cornel Sorescu (Piteşti).