Echipa Ştiri Actuale
Români din toate țările, uniți-vă!

Meci lejer pentru lupii galbeni în Insulele Faroe

26 iulie 2013

După un sec 3-0 pe „Ilie Oană”, lupii galbeni au câştigat lejer şi în Insulele Faroe. Petrolul a reuşit scorul de  4-0, urmând a întâlni în al treilea tur preliminar al Europa League pe Vitesse Arnheim.

Ceaţa densă din Faroe a adus ceva emoţii ploieştenilor, dar vremea şi-a revenit la normal chiar înaintea partidei.

Scorul a fost deschis chiar în minutul 5 când Gregersen a deviat mingea în propria poartă. În minutul 11, Younes Hamza a realizat o acţiune personală, iar tabela de marcaj a indicat 2-0. Până la pauză nu s-a mai întâmplat nimic, prahovenii n-au mai forţat deloc considerând că este un simplu meci de antrenament.

După pauză, Contra i-a trimis în  teren pe Achim şi Mustivar. În minutul 63, Younes Hamza a realizat dubla după  ce a înscris la vinclu dintr-o lovitură liberă de la 18 metri. În minutul 77,  Gicu Grozav şi-a amintit că rolul său la Petrolul este să marcheze goluri aşa că a înscris după un şut de la 12 metri.

Cu 4-0 scor final şi  7-0 la general lupii galbeni s-au calificat lejer în turul al treilea preliminar al Europa League.
Petrolul îi va întâlni pe olandezii de la Vitesse Arhneim pe 1 şi 8 august. Turul se va disputa joia viitoare pe "Ilie Oana".

Vikingur - Petrolul 0-4