Echipa Ştiri Actuale
Români din toate țările, uniți-vă!

Petrolul a câştigat "derby-ul european" al etapei

26 august 2013

Astra şi Petrolul au încercat să-şi repare moralul, după ce joi, au fost învinse net în play-offul Europa League. Astra deţinea înainte de meci primul loc în liga 1, dar n-a mai câştigat în faţa "lupilor " de 11 ani. Deşi nu a fost un meci demn de "euro derby", cele două echipe şi-au creat ocazii, fiecare putând să-şi aconteze cele 3 puncte puse în joc.
Prima ocazie a partidei, au avut-o gazării...

În minutul 11 Alcenat a şutat puternic de la 18 metri, mingea a fost deviată dar Lung JR. a avut o paradă de senzaţie.
În minutul 14 Priso face o cursă de 30 de metri, lăsând în urmă mai mulţi adversari, cade în careu după un contact cu Ben Youssef, Haţegan indica penalty, iar
Hamza înscrie perfect, pe colţul opus.
Astra-Petrolul 0-1
În minutul 21, amfitrionii au ocazia de a egala, Tembo reuşeşte o centrare ca la antrenament, Cristescu trimite cu capul spre poartă, dar Pecanha reţine.

Grozav a înscris din nou...

În minutul 19 Hamza pasează în stânga lui Grozav, acesta a şutat puternic pe "scurt" şi înscrie.
Astra -Petrolul 0-2
După al-2-lea gol, astristii s-au trezit şi au trecut la dominarea meciului.
În minutul 21, amfitrionii au ocazia de a "intra în joc", Tembo reuşeşte o centrare ca la antrenament, Cristescu trimite cu capul spre poartă, dar Pecanha reţine.
 În minutul 23, Tembo îi pasează în careu lui Fatai, atacantul giurgiuvenilor trage în braţele lui Pecanha.
În minutul 30, Matel trimite o centrare în careu, Tembo reuşeşte o "foarfecă" dar mingea trece peste poarta
În minutul 36, Tembo centrează în careu, Seto reia spre poartă, dar defensiva ploieştenilor respinge...
În minutul 40, altă ocazie pentru Astra.
Matel centrează din lovitură liberă, defensiva Petrolului respinge...
În minutul 42, Alcenat vede cartonaş galben, după o intrare dura la la Morais.
În minutul 43, Morais centrează, dar Cămara resinge calm.

La pauză Astra -Petrolul 0-2

Prima ocazie a mitanului secund aparţine gazdelor, în minutul 46, Enache centrează în careu, Geraldo respinge cu capul.
Petrolul îşi crează prima ocazie a reprizei a-2-a, în minutul 51, Hamza trage de la 25 de metri, dar mingea trece pe lângă poartă.
În minutul 52, Morais cade în careu după un duel cu Alcenat, Haţegan nu acorda nimic.
În minutul 54, o centrare pe jos a fost respinsă de către Cămara din faţa lui Tembo.
În minutul 64, Hamza centrează în careu, dar De Lucas da pe lângă minge.

În minutul 65, Astra reduce din diferenţă, Fatai a intrat în careu, s-a "luptat" cu fundaşii "lupilor", a tras puternic pe poarta, mingea fiind deviată în plasa de Geraldo.

În minutul 68, Morais centrează direct în braţele lui Pecanha din lovitură liberă.
În minutul 69, "lupii" au avut o mare ocazie, Mustivar a reuşit un şut puternic de la 25 metri, Lung a respins dificil în corner.
În minutul 71, Cristescu vede galben după un fault din spate asupra lui Hoban.
În minutul 76, Morais trage aiurea de la 18 metri.
În minutul 80, Grozav intra în careu dar se încurcă în driblinguri.
În minutul 81, Grozav primeşte galben după un fault.
În minutul 85, Alcenat respinge în ultimul moment din faţa lui Tembo după o centrare a lui Matel.
În minutul 86, Tembo din 8 metri nu reuşeşte să înscrie.
În minutul 89, "lupii " au şansa să "închidă meciul", Grozav a i-a păsat perfect la 8 metri lui Dore, cel din urmă se încurcă în minge şi nu înscrie cu poarta goală.
În minutul 90 +1, galben pentru Alcenat după o intrare la minge, întârziată.
Ultima ocazie a meciului aparţine gazdelor.
În minutul 90 + 3, Geraldo respinge, după o centrare cu efect a lui Morais.

Cu acest succes de la Giurgiu, petrolul a ajuns la a-3-a victorie consecutivă în deplasare şi la al-6-lea meci din actuala stagiune fără înfrângere.
Petrolul se afla în acest moment pe locul 3, cu un total de 12 puncte.

Astra Giurgiu – FC Petrolul Ploieşti 1-2 (0-2)
Marcatori: Fâţâi (64)/Younes (14, pen.), Grozav (18).

Astra: S. Lung Jr. – Măţel, Găman, Ben Youssef (cpt), Junior – Takayuki (61 Ivanovski), Laban (27 G. Enache) – Tembo, Cristescu, William (27 Bukari) – Fâţâi. Antrenor: Daniel Isăilă.

FC Petrolul: Pecanha – Alcenat, Geraldo Alves (cpt), Benga, Guilherme – Hoban, De Lucas – Priso (61 Boudjemaa), Younes (65 Mustivar), Grozav – Cămara (71 Dore). Antrenor: Cosmin Contra.

Au arbitrat: Ovidiu Haţegan (Arad) – Nagy Micols (Cluj Napoca) şi Mircea Orbuleţ (Bucureşti).
Arbitru de rezervă: Cătălin Popă (Piteşti).
Observatori: Dan Victor Berbecaru (Rm. Vâlcea) şi Claudiu Popă (Bucureşti).

Declaraţii după meci

Cosmin Contra: “Mai avem probleme cu mentalitatea, pentru că şi azi ne-am relaxat după 2-0, iar adversarii ne-au pus probleme. În repriza a doua, ne-am jucat cu focul. Am obţinut o victorie mare, de moral, venită pe fondul unui joc slab în repriza a doua. Jucătorii mei şi-au dorit să spele imaginea din meciul cu Swansea.

Dacă joi vom juca la fel cum am jucat în primele 25 de minute cu Astra, putem spera, de ce nu, că Miracolele există şi trebuie să credem în ele. Îmi doresc un stadion arhiplin, să încercăm să deschidem repede scorul şi să avem două goluri până la pauză.”, a spus Cosmin Contră în direct la “Digi Sport Special”.

În ultima vreme au apărut mai multe zvonuri conform cărora Petrolul este în pericol să se destrame din cauza gravelor probleme financiare. Mai mulţi jucători au de primit sume importante de bani. Antrenorul ploieştenilor este convins că lucrurile vor reveni pe făgaşul normal.

“În niciun moment nu s-a pus problema să plec de la echipă. Sunt restanţe, dar se fac eforturi ca jucătorii să fie răsplătiţi pentru efortul lor. Am mare încredere că domnul primar va face tot ce poate şi se vor plăti restanţele. Avem nevoie de linişte la echipă.”, a conchis “Guriţa”.

Ovidiu Hoban: “Este o victorie de moral, după ceea ce s-a întâmplat la Swansea. A fost un accident acolo. Contra Astrei am scăzut puţin motoarele după pauză, asta din cauza căldurii. Am câştigat trei puncte foarte importante în campionat, e bine că am învins în premieră pe terenul lor.

Cu Swansea nu vom intra pe teren doar ca să facem figuraţie. Ne vom juca şansa noastră, atât cât mai este ea după rezultatul din tur. Sperăm să reuşim un meci bun şi să luăm puncte pentru România”, a spus Hoban, pentru “Digi Sport Special”.