Joi, 18 aprilie 2024 - 3:21:29

CSU Asesoft – Khimki Moscova 72-95 (36-47)

21 noiembrie 2013

Campionii au pierdut  pentru a treia oara consecutiv pe teren propriu în EuroCup si si-au complicat calificarea in TOP 32, dupa ce Hapoel a pierdut,meciul cu Lukoil Academic.

Cu  americanul Green in forma maxima, rusii  au fost exacti  pe ambele faze în sfertul de debut.  Vyaltsev si Gelabale au adus puncte importante, profitând de greselile din defensiva ploiesteana . Spre finalul primului sfert, elevii lui Arnautovic au reintrat in joc, prin tripleta americana Dunn – Mohammed – Marshall.

In sfertul doi, Burlacu a echilibrat partida  prin doua aruncari de la distanta,  dar  fiecare atac al "alb-albastrilor" a fost urmat de raspunsul ofensivei  lui Khimki.

La pauza scorul a fost  36-47.  Inceputul sfertului trei  a adus un alt joc al campionilor,acestia incepand in forta. Zekovic si Adamovic au reaprins speranta gazdelor. Dar ...rusii au raspuns prin Monia, acesta a reusit doua triple, oaspetii ducand scorul la  57-69,la finalul sfertului trei.

In ultimul sfert, moscovitii au jucat ca in curtea scolii, fiind si ajutati de catre arbitrii in unele momente.

Scorul final a fost  72-95 (36-47), scorul demonstrand diferenta dintre cele doua team-uri si aducand emotii pentru calificarea ploiestenilor in urmatoarea faza a EuroCup.

CSU Asesoft: Adamovic, Mohammed, Marshall, Zekovic, Tica

Khimki Moscova: Green, Vyaltsev, Gelabale, Monia, Loncar

Scorul pe sferturi: 15-22, 21-25, 22-22, 15-2

CSU Asesoft: Adamovic (15p, 3rec, 4pd, 2x3), Dunn (1p, 2pd), Burlacu (7p, 2rec, 1cap, 2x3), Marshall (15p, 1cap, 2x3), Mohammed (12p, 4rec, 2pd, 1cap, 1x3), Tica (5p, 4rec), Lee (5p, 3rec), Zekovic (12p, 6rec, 2x3), Gusoaia (1rec, 1pd)

Echipa: 2p-35%, 3p-60%, FT-72%, 28rec, 11pd, 20mp, 6mc, 3cap

Khimki Moscova: Augustine (7p, 3rec, 3cap), Popovic (11p, 4rec, 3pd), Koponen (5p, 1x3), Vyaltsev (15p, 5rec, 3x3), Ilnitkiy (3p), Monia (12p, 3pd, 3x3), Balashov (4p, 1cap), Loncar (8p, 5rec, 3pd), Gelabale (10p, 3pd, 1x3), Green (10p, 3rec, 8pd, 1x3), Dudu (1pd), Davis (10p, 8rec)

Echipa: 2p-59%, 3p-56%, FT-71%, 32rec, 25pd, 13mp, 8mc, 4cap