Vineri, 29 martie 2024 - 7:08:22

Petrolul s-a apropiat la cinci puncte de Steaua dupa victoria de ieri

3 martie 2014

La primul meci oficial din acest an în fata propriilor suporteri, Lupii lui Contra au învins Otelul Galati cu 2-0. Pâna la pauza tabela a ramas nemodificata, astfel ca, în repriza secunda, antrenorul prahovenilor a fortat în ofensiva si l-a introdus pe Walter Fernandez.

Mutarea s-a dovedit a fi extrem de inspirata. Dupa nici cinci minute, spaniolul l-a servit ideal pe Teixeira, care a înscris cu usurinta din fata portii. Petrolul chiar îsi putea dubla avantajul, dar Sârghi a intervenit excelent si l-a blocat pe Albin. Nici Mutu nu a avut mai mult noroc.

În ultimele zece minute, Sârghi a avut sansa de a le aduce un punct galatenilor, dar golul a picat, chiar înainte de fluierul final, la cealalta poarta. Toto Tamuz a înscris primul sau gol pentru ploiesteni si Petrolul a câstigat, cu 2-0.

Dupa victoria cu Otelul Galati, Petrolul s-a apropiat la cinci puncte de Steaua si este la 9 puncte distanta de ocupanta locului patru, Pandurii Targul Jiu.