Sâmbătă, 20 aprilie 2024 - 3:48:11

CFR Cluj e noul lider al Ligii 1

3 martie 2012

cfrCFR Cluj a avut un meci extrem de dificil pe teren propriu cu FCM Tg. Mureş, la reluarea campionatului şi, chiar dacă a jucat o repriză în inferioritate numerică, a reuşit să-şi apropie victoria, scor 1-0, şi până la meciul lui Dinamo cu Gaz Metan, este noul liderul Ligii 1. Singura reuşită i-a aparţinut grecului Kapetanos, în minutul 25.

În minutul 47, mijlocaşul Gabi Mureşan a fost eliminat, foarte uşor, pentru al doilea cartonaş galben.

CFR Cluj: Beto - Maftei, Cadu, Piccolo, Nicoară (Panin '85) - Mureşan, Godemeche (Peralta '37)- Sougou, Rui Pedro, Bastos (Vranjes '67) - Kapetanos. Antrenor: Jorge Costa

FCM Târgu Mureş: Caparco - E. Nicu, Ghionea, Iencsi, Szilagyi - Astafei, Pădureţu (Fl. Dan '60), Ilyes, Bumba (Kiriţă '60) - Celsinho (Ljubojevici '73), Subotici. Antrenor: Marius Lăcătuş

În primul meci al rundei, FC Braşov a trecut de revelaţia Pandurii Tg. Jiu, scor 2-1 (1-0), prin golurile atacantului macedonean Blaze Ilijoski (13, 78), al doilea din penalty, la prima sa apariţie în Liga 1. Gorjenii egalaseră prin Dan Nistor (75), care a marcat cu un şut lângă bară de la marginea careului.

FC Braşov:Felgueiras - Ciupe, Diogo Silva, Cr. Munteanu, Cr. Ionescu - Distefano, Davide Vias, Buga (Mauro Alonso '64), Udoji (Moutinho '78) - Hadnagy (Viveiros '55), Ilijoski. Antrenor: Marius Şumudică

Pandurii: Mingote - Unguruşan, Viera, Cardoso, Al. Vlad - Pintilii, Voiculeţ, Nistor, Maxim (Brata '87) - Lemnaru (Ibeh '46), Batin. Antrenor: Petre Grigoraş