Joi, 28 martie 2024 - 8:14:52

Naţionala feminină a ratat sferturile Campionatului Mondial de Handbal din Brazilia

12 decembrie 2011

handbalNaţionala feminină de handbal a României, medaliată cu bronz la Campionatul European de anul trecut, a ratat luni calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Brazilia, după ce a fost învinsă, într-un final dramatic, de Croaţia, cu scorul de 28-27 (15-18), la Sao Bernardo, în optimile de finală.

Echipa noastră a avut un început ezitant de meci şi a fost condusă cu 2-0 (min. 2), 5-2 (6) şi 8-6 (12), dar a revenit apoi în meci şi a marcat de patru ori la rând, preluând conducerea cu 10-8 (16). România, la cel mai bun joc al său la competiţia din America de Sud, a condus ostilităţile şi a intrat la pauză cu un avantaj de trei goluri, 18-15, după ce a ratat şi o aruncare de la 7 metri în prima parte.

România s-a desprins la patru goluri în debutul reprizei secunde, 19-15 (31), dar apoi a avut o cădere concretizată cu cinci goluri consecutive ale croatelor, 19-20. La scorul de 21-20 pentru adversare, în min. 43, instalaţia de iluminare a sălii din Sao Bernardo s-a defectat şi meciul a fost oprit din cauza lipsei de luminozitate pentru circa 20 de minute. La reluarea jocului, tricolorele au reuşit egalarea şi au trecut în avantaj, 22-21 (46). Croaţia a condus şi ea cu 25-24 (52), dar trei goluri consecutive ale României au dus în avantaj echipa lui Radu Voina la 27-25 (55). Finalul a fost dramatic, dar, din păcate, jucătoarele noastre nu au rezistat presiunii, au comis greşeli şi Croaţia a punctat de trei ori, câştigând cu 28-27.

Croaţia a reuşit calificarea în premieră în sferturile unui Campionat Mondial şi totodată prima victorie în faţa României, după 8 succese consecutive ale tricolorelor. În sferturi, Croaţia va întâlni Norvegia.

România revine prematur acasă, după o evoluţie sub aşteptări la Mondialul brazilian.