CONTACT

Trei sute de cetăţeni ruşi sunt anchetaţi pentru alăturare la organizaţii teroriste

Autorităţile ruse anchetează 300 de persoane suspectate de alăturare la organizaţii teroriste, între care gruparea sunnită Stat Islamic în Irak şi Levant (SIIL), a anunţat luni un oficial de rang înalt din cadrul Ministerului rus de Interne.
"În prezent, 300 de persoane sunt vizate de anchete" privind alăturarea la organizaţii extremiste, a declarat Vladimir Makarov, relatează agenţia Sputnik.

Între 800 şi 1.700 de cetăţeni ruşi ar lupta pentru diferite organizaţii teroriste, potrivit unor date.

Conform Centrului Naţional American pentru Combaterea Terorismului, peste 20.000 de străini ar lupta pentru SIIL, care a înfiiinţat un califat în teritorii din Irak şi Siria.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Recente

Citește și...

Crăciunul vine cu un cod galben de viscol

România va fi afectată de un episod de vreme...

Încă un dosar penal pentru un prahovean prins cu materiale pirotehnice. Poliţiştii avertizează că vor continua controalele

Avertismentele pe care poliţiştii prahoveni le-au lansat pentru perioada...

Crește salariul minim în România, la 4.325 de lei. Măsura va fi aplicată la 1 iulie 2026

Liderii coaliției de guvernare au stabilit reducerea la 0,5%...