CONTACT

Băutura zeilor a ajuns marcă înregistrată de Maramureș

Ambrozia, licoarea despre care legendele spun că era secretul nemuririi zeilor greci, a ajuns după mii de ani marcă înregistrată de Maramureş, relatează digi24.ro. Cunoscută în România ca hidromel sau mied, licoarea este preparată de un localnic din regiune care a reușit, după ani şi ani de încercări, să pună la punct reţeta perfectă a nectarului din miere şi polen.

În adolescență, Eugen Libotan a văzut filmul realizat după celebrul roman al lui Henryk Sienkiewicz, „Prin foc şi sabie”, și s-a întrebat din ce era făcut „vinul” pe care îl beau cavalerii polonezi.

Aşa a început să caute reţeta ce părea pierdută în timp. Norocul i-a surâs când a dat peste un manual de apicultură, vechi de zeci de ani, care fusese lansat într-o ediţie limitată.

„Hidromelul este o băutură foarte cunoscută din vechime. Grecii şi romanii o consumau în cantităţi mari, iar în cultul zeilor era cea mai aleasă jertfă”, a povestit producătorul de hidromel pentru postul de televiziune. Legenda spune că hidromelul era o băutură rezervată zeilor şi oferea nemurirea.

Cunoscut şi sub denumirea de mied, hidromelul este o băutură alcoolică slabă, dulce şi parfumată, obţinută prin fermentarea mierii de albine şi a polenului.

„Am început să fac acea celebră mursă (băutură fermentată, n.r.) cu apă caldă, miere de albine, polen şi pâine neagră ca şi ferment şi o grămadă de plante aromatice. Primele s-au mucegăit, a doua oară nu s-a limpezit”, și-a amintit el.Licoarea are un gust plăcut, acrişor şi acidulat, uşor alcoolizat.

„Nu este o băutură de şpriţ, de cursă lungă. Este o băutură foarte fină, delicată, cu un gust plăcut, catifelat şi se consumă ca desert”, a explicat Eugen Libotean.

Maramureşeanul nu produce mai mult de 150 de litri de mied pe an şi îl vinde doar la târguri de profil. O sticlă de 700 de mililitri costă 15 lei.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Recente

Citește și...

Accident pe A3- Bucuresti-Ploiesti. Trafic restricționat

Traficul este restricționat pe autostrada A3- Bucuresti- Ploiesti, la...

Incendiu puternic la un depozit de materiale de construcții din Valea Cucului (com. Iordăcheanu)

Un incendiu puternic a izbucnit, miercuri dimineață, la un...

A murit actrița Claudia Cardinale. A fost declarată cea mai frumoasă femeie din lume!

Claudia Cardinale, una dintre cele mai mari actrițe ale...

La Ploiesti, începe Târgul de Toamnă!

S.C. Hale și Piețe SA organizează, în perioada 25...