CONTACT

Zeci de mii de oi româneşti, moarte de foame şi sete, în timpul transportului către export

Ministerul Agriculturii din Iordania a trimis, săptămâna trecută, înapoi în România un vas care transporta 13.000 de oi. Și asta pentru că 40% dintre animale muriseră după ce timp de opt zile nu primiseră apă sau hrană.

Purtătorul de cuvânt al Ministerului Agriculturii din Iordania, Nimer Haddadin, a declarat că în cursul inspecţiilor derulate înainte de a se permite intrarea vasului în Iordania, inspectorii veterinari au descoperit că 5.200 de oi au murit.

”Inspectorii au luat probe de la animalele moarte şi au descoperit că acestea nu au murit din cauza vreunei boli, ci pentru că firma de transport nu a asigurat hrană şi apă pentru animale", a precizat Nimer Haddadin, după cum relatează agrointel.ro.

România este a doua țară, după Australia de unde Iordania importă vite și oi, după ce în luna aprilie a acestui an, Ministerul Agriculturii din Iordania a ridicat embargoul de opt luni la importul de animale vii din România, impus după descoperirea unor cazuri de boală a limbii albastre.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Recente

Citește și...

Halele Centrale din Ploieşti vor avea o hidroizolaţie nouă

Halele Centrale din Ploieşti au nevoie de o operaţiune...

Permise gratuite de călătorie prin toată Europa, pentru tinerii născuţi în 2007

Tinerii români născuţi în 2007 pot obţine permise gratuite...