CONTACT

Uber inventează taximetria cu barca. Cum va funcţiona noua aplicaţie

Compania Uber, care a provocat proteste ale taximetriștilor în mai multe țări, vrea să lanseze UberBOAT, un serviciu de taximetrie pe apă. Noul serviciu este destinat în special celor care vor să traverseze strâmtoarea Bosfor.

Aplicația va folosi ambarcațiuni Beneteau, care sunt deținute de o companie locală. Astfel, marile companii de transport de agrement urmează să aibă o concurență serioasă. O călătorie cu barca ar putea ajunge la aproximativ 2 euro dacă mergeți cu alte 7 – 10 persoane. Dacă sunteți singur plătiți 17 euro.

Taximetriştii francezi au protestat în stradă, au incendiat maşini şi au blocat aeroporturi şi gări în cadrul unei greve la nivel naţional prin care, spun ei, denunţă concurenţa neloială din partea companie americane Uber.

Serviciile de taximetrie Uber au fost scoase în afara legii în România la începutul lunii mai. De altfel, aplicația nici nu a apucat să devină populară întrucât a apărut în țara noastră pe 25 februarie. Prețul a fost de 1,39 de lei pe kilometru. Cei care doreau să circule cu Uber trebuiau să-și instaleze aplicația pe smartphone sau tabletă și să dea datele unui cont bancar.

Mașinile Uber, conduse de persoane particulare care se înscriau în program, luau clientul, îl duceau la destinație, iar banii erau luați direct din cont și transferați către șofer. Din acești bani, un comsion se ducea către compania Uber.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Recente

Citește și...

Permise gratuite de călătorie prin toată Europa, pentru tinerii născuţi în 2007

Tinerii români născuţi în 2007 pot obţine permise gratuite...

Muncitorul român prins sub dărâmături după prăbușirea turnului medieval de la Roma a murit

Românul a stat aproape 12 ore sub dărâmături după...

Petrolul încheie prima parte a campionatului cu o remiză, pe Ilie Oană, cu FC Botoşani

Petrolul a mai bifat o remiză, a treia la...