CONTACT

Ghimpu: Facem alianţă cu PCRM doar dacă votăm împreună actul Unirii

Mihai Ghimpu, spune că liberalii ar putea face o alianță cu Partidul Comuniștilor, doar dacă împreună vor semna actul Unirii cu România. Prin această condiție, în mod evident imposibilă, liderul PL a lăsat de înțeles că partidul său nu acceptă negocieri într-un alt format decât cel cu PLDM, PDM și grupul Leancă.

Eu știu un singur lucru: PL nu va merge într-o alianță cu PD și PCRM și punct. În rest democrații să facă ce vor, să discute cu cine vor… pot să dicute măcar și cu socialiștii”, a declarat Ghimpu.

Întrebat dacă ar accepta ideea să se așeze la masa de negocieri cu un partid format din fuziunea PDM și PCRM, Ghimpu a spus că fuziunea este un proces de durată, iar noi nu avem timp pentru astfel de proceduri.

Totodată, Mihai Ghimpu a condamnat decizia PLDM de a se retrage din negoceri. El zice că este o poziție regretabilă, care la fel ca și Iurie Leancă, speră să fie revizuită.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Recente

Citește și...

Ploieşti: Începe deratizarea în tot oraşul

În perioada 09–13 martie 2026, se vor desfăşura lucrări...

Paşi acceleraţi pentru reţeaua de gaze din Valea Slănicului. Până la finalul anului va fi gaz în conducte

Consiliul Judeţean Prahova încearcă să evite orice potenţial obstacol...

Trei tineri cercetaţi pentru pornografie infantilă

Procurorii D.I.I.C.O.T Ploieşti au dispus reţinerea a trei persone...