CONTACT

Preşedintele Republicii Moldova va fi ales direct de cetăţeni

Curtea Constituţională a Republicii Moldova a declarat vineri, 4 martie, neconstituţionale mai multe modificări la Legea Supremă, operate în anul 2000, inclusiv cea care prevede ca preşedintele republicii să fie ales de către parlament, informează Radio Chişinău şi Unimedia.

Curtea Constituţională a stabilit ca, după expirarea mandatului actualului preşedinte, şeful statului să fie ales prin vot direct.

Instanţa supremă şi-a motivat decizia inclusiv prin faptul că în anul 2000, atunci când Parlamentul a modificat Constituţia, au fost operate modificări în textul iniţial avizat de Curtea Constituţională. De asemenea, Curtea Constituţională constată că alegerea preşedintelui de către parlament a provocat crize politice în Republica Moldova.

Anunţul a fost făcut de preşedintele Curţii Constituţionale, Alexandru Tănase, după ce judecătorii au examinat o sesizare depusă în luna noiembrie de un grup de deputaţi ai Partidului Liberal Democrat (PLDM), în care erau contestate modificările la Legea Supremă din 2000

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Recente

Citește și...

Halele Centrale din Ploieşti vor avea o hidroizolaţie nouă

Halele Centrale din Ploieşti au nevoie de o operaţiune...

Permise gratuite de călătorie prin toată Europa, pentru tinerii născuţi în 2007

Tinerii români născuţi în 2007 pot obţine permise gratuite...