CONTACT

Producţia de grâu a crescut cu 3,5% în 2015, deşi suprafaţa cultivată s-a diminuat

Producţia de grâu a crescut anul trecut cu 3,5% comparativ cu anul precedent, până la 7,85 milioane de tone, deşi suprafaţa cultivată s-a diminuat cu 3,3%, în timp ce producţia de porumb, sfeclă şi cartofi s-a redus cu peste 20%, din cauza condiţiilor climatice nefavorabile, arată datele publicate, joi, de Institutul Naţional de Statistică (INS).

În 2014, producţia de grâu a României a fost de 7,59 milioane de tone, obţinută de pe o suprafaţă de 2,113 milioane hectare. În 2015, supravaţa cultivată a scăzut la 2,043 milioane hectare., însă randamentul la hectar a crescut cu 7%, relevă statisticile oficiale.

Însă producţia la grâu a fost printre puţinele care au crescut la nivelul agriculturii româneşti în 2015.  Astfel, producţia de leguminoase pentru boabe a crescut cu 7%, la 76.000 de tone, iar producţia de soia boabe a avansat cu 29,1%, până la aproximativ 262.000 tone.

La polul opus, producţia de porumb a scăzut anul trecut cu 26% comparativ cu 2014, până la 8,87 milioane de tone, deşi suprafaţa cultivată a crescut uşor, până la 2,528 milioane hectare. 

De asemenea, producţia de orz şi orzoaică a scăzut în 2015 cu 7,6%, până la 1,58 miliane de tone, producţia de floarea soarelui a scăzut cu 19,7%, la 1,76 milioane de tone,  iar producţia de sfeclă de zahăr s-a redus cu 27,9%, până la 1 milion de tone. În plus, România a înregistrat o scădere a producţiei de cartofi cu 21%, la 2,78 milioane de tone.

În ceea ce priveşte fructele, producţia de struguri a crescut anul trecut cu 2,3%, până la 802.000 tone. S-au înregistrat creşteri atât la plantaţiile de vii altoite, cu 3%, până la 480.000 tone, cât şi la plantaţiile de vii hibride (+1,3%). De asemenea, suprafaţa cultivată cu vii altoite a crescut cu 3,3%.

În schimb, suprafaţa şi producţia de fructe din livezi au scăzut anul trecut cu 3,5%, respectiv cu 8,1%.

Dintre marii producători agricoli din Uniunea Europeană, România a avut, în 2015, cea mai mare producţie de floarea soarelui, a doua producţie de porumb (după Franţa), a cincea producţie de grâu (după Franţa, Germania, Marea Britanie şi Polonia) şi a cincea producţie de cartofi (după Germania, Franţa, Polonia şi Marea Britanie), arată datele INS. 

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Recente

Citește și...

Ion Iliescu a murit la 95 de ani

Fostul președinte al României, Ion Iliescu, a murit marți,...

12 august -ziua fără masină în Ploiesti Propunerea CSJ Prahova

Reprezentanții Clubului Sportiv Județean Prahova lansează ploiestenilor o provocare.  "12...

Vlad Oprea, suspendat din funcția de primar al orașului Sinaia

Mandatul de primar al orasului Sinaia a lui Vlad...

Autobuzele electrice intră pe traseele din Ploiești! Transport mai curat pentru oraș și zona metropolitană

Autobuzele electrice intră pe traseele din Ploiești! Municipiul face...