CONTACT

Candidații la prezidențiale trebuie să strângă cel puțin 15 mii de semnături în Republica Moldova

Noi reguli pentru scrutinul prezidențial din Republica Moldova.

Campania electorală pentru alegerea şefului statului va dura mai  puţin, iar fiecare pretendent la fotoliul prezidențial va trebui să stângă cel puțin 15 mii de semnături. Prevederile se regăsesc într-un nou proiect de modificare a codului electoral, propus de majoritatea parlamentară.

Grupul de lucru care ajustează legislaţia electorală propune scurtarea campaniei electorale de la 3 la 2 luni. De asemenea, pragul de participare va fi de o treime şi nu o jumătate aşa cum era până acum. Proiectul mai prevede că orice candidat va fi înscris în cursă doar dacă va colecta 15 mii de semnături.

Proiectul de modificare a Codului Electoral trebuie să fie supus dezbaterilor în plen. La începutul lunii, parlamentul a decis că scrutinul prezidential va avea loc la 30 octombrie 2016. Viitorul preşedinte va fi ales prin vot direct.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Recente

Citește și...

Spectacolul folcloric „Hai la Brâu!” a ajuns la ediția a III-a

Asociaţia Folclorică „Brâu Muntenesc” organizează sâmbătă, 15 noiembrie, spectacolul...

Pompierii prahoveni avertizează: urmează o perioadă în care creşte numărul incendiilor de locuinţe

Pompierii prahoveni au transmis un avertisment către populaţie, în...

Datoria externă a României a ajuns la peste 220 de miliarde de euro

Banca Naţională a României a anunţat că, doar în...

Poliţist atacat de un bărbat recalcitrant, într-un restaurant din Prahova

Incidentul a avut loc la un local din Gura...