CONTACT

Replica ruşilor la scutul antirachete de la Deveselu

Rusia se pregăteşte să contracareze scutul antirachetă din România şi Polonia. Kremlinul ar urma să folosească trenuri încărcate cu rachete nucleare, susţin surse din cadrul industriei de apărare ruseşti, citate de agenţia de presă rusă Regnum.

Informaţia a fost preluată şi de jurnaliştii de la Sputnik, un portal internaţional de ştiri al guvernului de la Moscova.

Noua generaţie de trenuri, care lansează rachete nucleare, ar urma să intre în dotarea armatei ruse în 2020, adică la doi ani după instalarea completă a scutului antirachetă european.

Garniturile militare încărcate cu arme atomice arată la fel ca unele civile, ceea ce le face uşor de ascuns.

Despre „Trenul Apocalipsei", cum a fost denumit de Occident, se vorbeşte încă de la sfârşitul anului 2014. Este un tren special, pe care sunt plasate rachete nucleare şi sistemele de control. Ruşii vor să pună la punct cinci astfel de trenuri, iar fiecare dintre ele ar fi capabil să distrugă un oraş întreg.

Astfel de sisteme militare au fost în serviciul armatei sovietice şi ulterior al armatei ruse până în 2005, când au fost eliminate în baza acordului ruso-american privind distrugerea armelor strategice ofensive.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Recente

Citește și...

alPHa Prahova caută un sponsor legendar – primul partener al unei noi culturi sportive în România

Clubul Sportiv alPHa Prahova, continuatorul fostului CS Județean Prahova,...

Blocaj politic la Filipestii de Pădure. Alesii locali PNL, PMP, USR si România în Acțiune refuză să valideze un nou consilier local!

Situație incredibilă în localitatea prahoveană Filipestii de Pădure. Un...

Rares Lazăr (Partidul România în Actiune) despre noul logo al Postei Române

Rares Lazăr, proaspătul presedinte al Filialei Bucuresti al Partidului...

Fetele de la Alpha Prahova debutează cu victorie clară la Bistrița

Echipa de handbal feminin Alpha Prahova a început sezonul cu dreptul,...