CONTACT

Acvila de la Bardar a revenit la locul ei, după ce a fost alungată de sovietici

Un monument dedicat ostașilor români originari din localitate, căzuți în primul război mondial, și distrus în perioada sovietică a fost restaurat în satul Bardar, raionul Ialoveni.

Monumentul a fost inaugurat în anul 1937 însă un element al acestuia, și anume acvila din vârf a fost distrus în perioada cât Moldova s-a aflat în componența Uniunii Sovietice. Acum, monumentul a fost restaurat cu ajutorul Consililui Județean Prahova și al Societății Cultural Istorice Mihai Viteazul. Vulturul a fost dus la Bagdar luna trecută, de Mircea Cosma împreună cu o delegație prahoveană.

La dezvelirea acestuia au fost prezente mai multe ansambluri etnofolclorice dar și oficialități din România și Republica Moldova. Din delegația din Prahova au făcut parte Mircea Cosma, președintele SMV, Ludmila Sfîrloagă, vicepreședintele CJ Prahova, Vasilică Diaconu, primarul comunei Măgurele

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Recente

Citește și...

Prahovean arestat după ce a ameninţat că va da foc unei benzinării

Un prahovean de 66 de ani din comuna Balta...

Analize gratuite la Spitalul Judeţean de Urgenţă Ploieşti

Analizele pot fi solicitate de prahoveni fără programare, dar...

În ultimul an, în Prahova, a crescut alarmant numărul ordinelor de protecţie provizorii

Inspectoratul Județean de Poliție Prahova informează că anul trecut,...