CONTACT

Între Republica Moldova şi România va fi construit un nou pod peste râul Prut

Ministrul Transporturilor şi al gospodăriei drumurilor din Republica Moldova, Iurie Chirinciuc, a declarat că între Republica Moldova şi România există mai multe proiecte comune ce ţin de construirea drumurilor şi podurilor.

Ministrul susţine că cel mai mare proiect dintre cele două ţări, în domeniul infrastructurii, ţine de construirea unui pod peste râul Prut, pe care va trece Autostrada Ungheni-Iaşi-Târgul-Mureş.

„Va fi un drum european, cu patru benzi de circulaţie, la care vom avea acces peste doi ani. Distanţa Chişinău-Iaşi se va scurta cu aproape 30 de kilometri. Este importat că lucrările de construcţie vor începe de la noi. Cheltuielile sunt suportate de partea română”, a adăugat Chirinciuc. Un alt proiect constă în reabilitarea podului de peste Prut dintre localităţile Cantemir şi Fălciu. „După reabilitare vom avea un nou punct de trecere a frontierei. Este şi un pod feroviar, dar din cauza problemelor ce ţin de organizarea vamală, cel mai probabil va fi pentru trecere pietonală sau a automobilelor”.

Chirinciuc a subliniat faptul că este prevăzută şi reabilitarea căii ferate pe segmentul Chişinău-Ungheni.

 

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Recente

Citește și...

FOTO/ VIDEO Intervenție de urgență! Doi bărbați, prinsi sub un mal de pământ la Gherghița!

Echipajele de urgență intervin, miercuri dimineață, în localitatea prahoveană  Gherghița,...

Caz de înşelăciune la un cabinet veterinar din Ploieşti

O nouă înşelăciune a avut loc la Ploieşti, de...

CS alPHa Prahova deschide returul pe teren propriu împotriva CNOPJ Bistrița

Echipa de handbal feminin CS alPHa Prahova va disputa...

Cum te ajută un credit ipotecar să-ți cumperi casa mult dorită

Când te gândești la casa ideală, probabil o proiectezi...