Maestrul Eugen Doga, spectacol în Piața „George Enescu” din București

Avanpremiera Festivalului „Chișinău și București – doua inimi românești” îl aduce la București pe marele compozitor Eugen Doga

Spectacolul va fi susținut de Orchestra Filarmonicii Nationale „Serghei Lunchevici”, sub bagheta lui Iosif Ionel Prunner, dirijor al Filarmonicii „George Enescu”, precum și de ansamblul PanAcademica și soliști consacrați din Republica Moldova, precum și cu participarea celebrului ansamblu de dansuri sportive „Codreanca” al cărui conducator artistic este Petru Guzun.

Evenimentul care va avea loc în Piața „George Enescu” din București pe 10 septembrie, începând cu ora 19:00. va marca 25 de ani de la adoptarea Declarației de Independență a Republicii Moldova, care a însemnat desprinderea de Imperiul Sovietic. De asemenea, organizatorii anunță că spectacolul reprezintă avanpremiera Festivalului „Chișinău și București – doua inimi românești”.

 

SURSA: Timpul.md

Recente

Citeste si...

Wizz Air va oferi pasagerilor internet de mare viteză, începând cu anul viitor

Compania Wizz Air va oferi pasagerilor internet de mare...

Podul de la Telega intră în reparaţii. Circulaţia va fi restricţionată

Lucrările de reparaţii la podul de peste Doftana, aflat...

Operaţiunea Jupiter, un nou episod: 51 de acţiuni operative la nivel naţional

În această dimineaţă sunt în desfășurare 51 de acțiuni...

Incendiu la o grădiniţă din Gornet Cricov. Acoperişul clădirii a luat foc

Un incendiu a izbucnit marţi dimineaţă la o grădiniţă...