CONTACT

Concert-spectacol extraordinar, dedicat Zilei Femeii, la Ploiești


 

Ampla paletă a manifestărilor omagiale dedicate Zilei Internaționale a Femeii a debutat duminică, pe scena Filarmonicii ploieștene,  cu un concert extraordinar, spectacol organizat de Muzeul Memorial „Paul Constantinescu” – secţie a Muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova, în colaborare cu Filarmonica „Paul Constantinescu” din Ploieşti.

În prima parte a programului au evoluat tinerele talente vocale și instrumentale laureate și premiate la concursurile naționale ”Paul Constantinescu”, ediția a XXII-a 2016, alături de masteranzi ai primului an din cadrul Universității Naționale de Muzică din Capitală.

Programul a cuprins, pentru început, arii, lieduri și duete celebre din marele repertoriu liric universal, clasic şi contemporan, publicul arătându-se încântat de interpretările lui Florin Nae, Mara Postea, Maria Gabriela Țarălungă, Alina Năstase, Iulia Eliza Miulescu, Mihai Alexandru Raicea, Cristina Fieraru, Mihaela Panca, Cristian Ruja, Alice Bacalu, Alexandru Suciu, Petre Andrei, Margarita Antoniadou-Scripcariu ș.a. Acompaniamentul la pian a fost asigurat de către prof. univ. dr. Krimhilda Cristescu, conf. univ. dr. Andreiana Roşca, Cornelia Cuteanu, Tudor Scripcariu, Cristina Ionescu, Diana Spînu și Ieronim Buga.

Partea a II-a a concertului a fost dedicată Operetei. Grație interpretării masteranzilor anului I din cadrul Universității Naționale de Muzică București, spectatorii au fost vrăjiți cu primul act al operetei “Voievodul Țiganilor” de Johann Strauss. Coregrafie: Maria Popa, la pian – Alexandru Petrovici, iar regia artistică a aparținut Andei Tăbăcaru, de la Opera Naţională Bucureşti.  Coordonarea şi prezentarea programului au revenit  dr. Cristinei Lascu – regizor de operă la TVRomânia și prof. univ. dr. Al.I.Bădulescu.

În finalul spectacolului, celebra soprană Silvia Voinea – prof. univ. dr. la Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti, a oferit flori tuturor interpreților.

Întreaga manifestare artistică, prezentată la cel mai înalt nivel de ”viitoarele dive și viitorii divi”- cum i-a catalogat dr.Cristina Lascu pe interpreți, s-a bucurat de o asistență numeroasă, care a rasplătit cu aplauze evoluția tinerelor talente muzicale.

 
 
 
 
 
 
 
 

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Recente

Citește și...

La Ploiesti, începe Târgul de Toamnă!

S.C. Hale și Piețe SA organizează, în perioada 25...

Donatorii de celule stem nu mai trebuie să plătească CASS timp de 10 ani

Persoanele fără venituri din România care figurează pe lista...

alPHa Prahova caută un sponsor legendar – primul partener al unei noi culturi sportive în România

Clubul Sportiv alPHa Prahova, continuatorul fostului CS Județean Prahova,...

Blocaj politic la Filipestii de Pădure. Alesii locali PNL, PMP, USR si România în Acțiune refuză să valideze un nou consilier local!

Situație incredibilă în localitatea prahoveană Filipestii de Pădure. Un...