CONTACT

Frații rămân frați! Acord de înfrățire între comuna Gornet și localitatea Gangura din raionul Ialoveni

Festivalul Zmeurei, defășurat în acest weekend la Gornet, a avut și un moment emoționant. Primarul Nicolae Negoițescu a semnat acordul de înfrățire cu frații de pe celălalt mal al Prutului.

Localitatea prahoveană s-a înfrățit cu Gangura din Raionul Ialoveni. Din partea basarabenilor acordul a fost semnat de Marcel Bobeică, primarul de la Gangura. 

La eveniment a fost prezentă și "nașa" înfrățirii, Ludmila Sfîrloagă, vicepreședintele Consiliului Județean Prahova. Înfrățirea a fost semnată și în prezenta consilierului județean Rareș Enescu, cel care a făcut posibil ca primarii din Gangura și Gornet să se cunoască și să reușească să găsească puncte comune de discuție

Nu ne mai înfrățim, ne unim direct”, a declarat Ludmila Sfîrloagă.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Recente

Citește și...

Mai mulți copaci doborâți de vânt la Sinaia. Un arbore, căzut peste un autoturism

Mai mulți copaci au fost doborâti de vânt, vineri...

Crăciunul–origine, tradiţii şi ritualuri din întreaga lume

Crăciunul, cea mai cunoscută dintre sărbătorile creştine, care marchează...

Cele mai frumoase colinde românești pentru Crăciun

In fiecare an, de Craciun, pacea parca se pogoraste...

Cum arăta Masa de Crăciun în 1937

Într-un vechi ” carnet de bal ”, s-a găsit...