CONTACT

Trenul Durerii

In fața Gării Feroviare din Chişinău a fost instalat, la 23 august 2013, un impresionant monument, în memoria victimelor deportărilor comuniste, denumit Trenul Durerii. El a fost realizat de sculptorul Iurie Platon. Sculptura în bronz are 3 metri înălţime, 12 metri lungime şi cântăreşte circa 15 tone. Lucrările de turnare în bronz a monumentului s-au realizat pe etape, la Minsk, Republica Belarus şi au durat circa 6 luni. Costul total al proiectului a fost de circa 25 milioane lei, bani alocaţi din bugetul municipal.

Monumentul reprezintă un tren al durerii, al suferinţei şi al morţii, al celor duși cu forța în Siberia și Kazakhstan. Un capăt al vagonului are imaginea integră a oamenilor, iar până la sfârşit, aceştia devin componente ale trenului, mecanisme, bucaţi de metal, roţi, uşi, geamuri etc.

Evenimentul inaugural a avut loc cu prilejul împlinirii a 74 de ani de la semnarea Pactului Ribbentrop – Molotov, aşa-zisul pact de „neagresiune", prin care Germania şi Rusia şi-au împărţit zonele de influenţă în regiune, în consecinţă, Basarabia, la acea vreme parte componentă a României, a fost alipită imperiului sovietic.

Piatra de temelie a monumentului a fost instalată încă în anul 1990, la iniţiativa unui grup de foşti deportaţi, în frunte cu Gheorghe Ghimpu, iar Chişinăul a aşteptat mai bine de 23 de ani acest eveniment. Monumentul victimelor deportărilor regimului comunist este simbolul durerii şi suferinţelor suportate de zeci de mii de moldoveni care au fost deportaţi în anii '40 -'50 ai secolului trecut, de către regimul stalinist-comunist.

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Recente

Citește și...

La Ploiesti, începe Târgul de Toamnă!

S.C. Hale și Piețe SA organizează, în perioada 25...

Donatorii de celule stem nu mai trebuie să plătească CASS timp de 10 ani

Persoanele fără venituri din România care figurează pe lista...

alPHa Prahova caută un sponsor legendar – primul partener al unei noi culturi sportive în România

Clubul Sportiv alPHa Prahova, continuatorul fostului CS Județean Prahova,...

Blocaj politic la Filipestii de Pădure. Alesii locali PNL, PMP, USR si România în Acțiune refuză să valideze un nou consilier local!

Situație incredibilă în localitatea prahoveană Filipestii de Pădure. Un...