CONTACT

Andrei Năstase a rămăs fără mandatul de primar al Chişinău: Alegeri au fost anulate definitiv în instanţă

Magistraţii Curţii de Apel Chişinău au menţinut decizia privind invalidarea alegerilor pentru Primăria Chişinău, câştigate de către pro-europeanul Andrei Năstase.

Participanții la proces le-au strigat magistraților „Rușine!” după pronunțarea deciziei. Decizia a fost luată de magistrații Vladislav Clima, Ala Malîi și Ecaterina Palanciuc, conform agora.md.

Andrei Năstase a cerut recuzarea acestui complet. „Judecătorii care au fost recuzați de noi ne-au mințit. Ei au acceptat cereri de apel de persoane care nu erau în drept să le depună”, a declarat Năstase.

Reamintim că primul judecător care a invalidat alegerile a argumentat că aceste alegeri trebuie anulate pentru că Andrei Năstase a îndemnat pe Facebook cetăţenii să iasă la vot, unde a avut mai multe vizualizări decât diferenţa de voturi cu care a câştigat alegerile în dauna socialistului Ion Ceban.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Recente

Citește și...

„La Blouse Roumaine” a lui Henri Matisse va fi expusă, în premieră, în România

„La Blouse Roumaine” a lui Henri Matisse, o capodoperă...

Apar alte 10 meserii în România. Una dintre ele este cea de pilot de dronă

Ministerul Muncii și Solidarității Sociale intenţionează să includă zece...

A murit Horia Moculescu. Compozitorul avea 88 de ani

A murit Horia Moculescu. Celebrul compozitor s-a stins din...

FOTO/ VIDEO Intervenție de urgență! Doi bărbați, prinsi sub un mal de pământ la Gherghița!

Echipajele de urgență intervin, miercuri dimineață, în localitatea prahoveană  Gherghița,...