CONTACT

Decizia de a aduce Chindia pe „Ilie Oană” a transformat Ploieștiul într-un butoi cu pulbere!

Decizia de a accepta ca echipa de fotbal Chindia Târgoviște să joace meciurile de acasă pe stadionul Ilie Oană din Ploiești dă naștere unor tensiuni incredibile. Anunțul oficial al celor de la Târgoviște de a juca meciurile la Ploiești nu a fost pe placul suporterilor Lupilor Galbeni.

Surse apropiate de suporteri susțin că aceștia și-au propus ca la primul meci jucat de Chindia pe Ilie Oană să facă cel  mai mare scandal posibil din fotbalul românesc, astfel încât echipa din Târgoviște să se aleagă cu amenzi uriașe de la FRF și cu suspendarea terenului propriu.

În plus, și conducerea echipei Petrolul Ploiești și-a exprimat voalat nemulțumirea față de decizia luată de administratorii bazelor sportive de la CSM Ploiești, considerând că este un afront jignitor la adresa Lupilor Galbeni, care nu sunt lăsați astfel să aibă liniște pe propriul stadion în lupta pentru promovarea în Liga 1.

De altfel, Petrolul va trebui să anunțe Federația Română de Fotbal că pe stadionul din Ploiești sunt deja organizate meciurile de Liga 1 ale celor din Târgoviște, iar la tragerea la sorți a programului Ligii a 2 a, Lupii Galbeni vor fi dezavantajați, deoarece întâietate vor avea partidele din liga superioară.

Astfel ne vom trezi că meciurile Petrolului vor fi programate în zile și la ore care vor deregla complet programul de pregătire al elevilor lui Flavius Stoican.

În plus, se aude că decizia de a aduce Chindia Târgoviște pe stadionul din Ploiești a fost luată de o singură persoană din conducerea CSM Ploiești, iar aceasta nu este directorul general Cristi Nica.

Rămâne de văzut cum vor gestiona cei de la Primăria Ploiești această nouă problemă apărută, mai ales că primarul Adrian Dobre se lăuda în urmă cu câteva săptămâni, atunci când Veolia vroia să plece de la Petrolul, că va acorda sprijin necondiționat Lupilor Galbeni în lupta pentru promovarea în Liga 1.

Este anormal să aduci o altă echipă, într-un an dificil pentru Petrolul Ploiești, an în care Lupii Galbeni nu au voie să aibă nicio greșeală, pentru că altfel mărcile s-ar putea întoarce la Primăria Ploiești, mai ales că în sezonul precedent singura echipă acceptată pe stadionul Ilie Oană din Ploiești a fost echipa națională,  deși au existat foarte multe solicitări în acest sens. În plus, stadionul a fost reconstruit ca fiind casa Lupilor Galbeni, peste tot existând însemnele Petrolului, semn că la Ploiești fotbalul se simte doar în galben și albastru!

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Recente

Citește și...