CONTACT

Adevărații șefi ai CSM Ploiești! Familia fără de care nu se mișcă nimic la clubul sportiv al municipalității!

Clubul Sportiv Municipal Ploiești a fost înființat în anul 2005 de Primăria Ploiești, în ideea de a da o șansă copiilor care doresc să practice sport. În timp, s-a transformat într-o adevărată vacă de muls pentru anumite personaje. Performanțele sportive sunt puține, iar performerii nu sunt niciodată încurajați. Ba din contră…

Interesant este că de-a lungul timpului există un personaj care apare constant în organigrama clubului. Indiferent de cine a fost directorul CSM Ploiești, Luminița Albu, șefa contabilă, a rămas pe post, fără ca cineva să o miște. În aceeași situație este și soțul, Mihai Albu, care ocupă postul de coordonator structură sportivă, adică un fel de om bun la toate, care ar trebui să aibă grijă ca fiecare secție să aibă condiții optime pentru desfășurarea activității.

În ultimii ani, familia Albu a ajuns să conducă efectiv clubul, gurile rele susținând că cei doi decid ce salarii sunt și când sunt încasate, ce contracte sunt prelugite și care nu. Spre exemplu, în timp ce personalul TESA de la CSM Ploiești încasează lunar salariul la timp, antrenorii și sportivii sunt supuși unor umilințe greu de acceptat. Salariile nu vin niciodată la dată fixă, iar antrenorii se întreabă lună de lună dacă vor avea din ce să își plătească ratele sau facturile.

În ultima perioadă, Mihai Albu este și coordonatorul secției Handbal, iar cele mai mari venituri ale clubului merg către echipele de handbal masculin, echipă la care este legitimat fiul familiei. Și dacă copilul practică sport, atunci secția are parte de cantonamente, deplasări, alimentație de nota 20, cu alte cuvinte, condiții la juniori, demne de echipe de seniori. Și asta în timp ce antrenorii altor secții fac deplasări cu mașinile personale, nu le sunt decontate deplasările, iar cantonamentele sunt asigurate pe banii părinților.

Ciudat este că, deși postul de coordonator structură sportivă ar fi trebuit scos la concurs, acest lucru nu s-a întâmplat, semn că nimeni nu are curaj să deranjeze familia Albu. Oricum pozițiile de coordonator al secției Handbal și de coordonator structură sportivă sunt puțin cam incompatibile, dar lucrurile ar trebui reglementate de membrii Comitetului de Coordonare al CSM Ploiești.

Ultima….aventură a lui Mihai Albu ar fi putut lăsa echipele de fotbal ale clubului neînscrise în campionate. Personajul respectiv a reușit performanța de a trimite greșit de PATRU ori tabelul cu jucătorii care trebuiau să primească viza FRF pentru înscrierea în campionatul național de juniori. Și asta în condițiile în care la coadă pentru vizarea documentelor erau zeci de persoane. Greșeala lui Albu a stârnit amuzamentul oficialilor FRF care au întrebat câtă inteligență are cineva care greșește un amărât de tabel de PATRU ori, mai ales că o situație similară fusese înregistrată și în iarnă, la vizele obținute în luna ianuarie.

Poate că ar fi cazul ca activitatea familiei Albu să fie analizată în amănunt și cineva să pună piciorul în prag și să stopeze abuzurile și bătăile de joc (chiar dacă pe la colțuri se vorbește despre plângeri penale făcute de familia Albu diverșilor directori care s-au perindat pe la șefia CSM).

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Recente

Citește și...

Anunț public privind emiterea Deciziei de încadrare revizuită

Publicul interesat este informat asupra luării deciziei de încadrare...

Urs surprins de camerele de supraveghere rătăcind printre case, în Vălenii de Munte/ VIDEO

Urs surprins de camerele de supraveghere rătăcind printre case!...