CONTACT

Risc de prăbușire a DN1, între Azuga și Predeal!

Probleme majore de stabilitate pe DN1 între Azuga și Predeal: Expertiza tehnică avertizează asupra riscului iminent

O expertiză tehnică realizată de Proex Construct în 2022 a identificat probleme grave de stabilitate pe banda de coborâre Brașov-Ploiești a DN1, între Azuga și intrarea în Predeal. Conform raportului consultat de Economedia, cea mai serioasă problemă se găsește la km 137+550, unde platforma drumului este susținută de un zid de sprijin cu o lungime de 136 de metri.

Deși jumătate din partea carosabilă și acostamentele au suferit degradări majore, iar zidul de sprijin prezintă desprinderi de piatră accentuate de trepidațiile generate de traficul rutier, inclusiv circulația nocturnă a camioanelor fără autorizații speciale, colapsul ar putea avea consecințe grave asupra siguranței circulației rutiere.

Expertiza tehnică recomandă refacerea completă a zidului de sprijin, iar restricțiile de circulație vor fi impuse numai după predarea documentației tehnice pentru lucrări și cu avizul Poliției Rutiere.

În plus, pe DN1 Valea Prahovei, CNAIR va scoate la licitație contracte pentru pasajele supraterane de la Sinaia Sud și Sinaia Nord, precum și pentru sensul giratoriu suspendat de la Predeal. Totodată, două zone cu tasări și risc de surpare ale DN1 între Azuga și Predeal urmează să intre în reparații, după ce CNAIR a scos la licitație un contract pentru autorizații și proiect tehnic necesare lucrărilor de consolidare.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Recente

Citește și...

„La Blouse Roumaine” a lui Henri Matisse va fi expusă, în premieră, în România

„La Blouse Roumaine” a lui Henri Matisse, o capodoperă...

Apar alte 10 meserii în România. Una dintre ele este cea de pilot de dronă

Ministerul Muncii și Solidarității Sociale intenţionează să includă zece...

A murit Horia Moculescu. Compozitorul avea 88 de ani

A murit Horia Moculescu. Celebrul compozitor s-a stins din...

FOTO/ VIDEO Intervenție de urgență! Doi bărbați, prinsi sub un mal de pământ la Gherghița!

Echipajele de urgență intervin, miercuri dimineață, în localitatea prahoveană  Gherghița,...