CONTACT

Ploiești scapă de terasele ilegale: Primăria începe demolările

Primăria Ploiești a demarat un amplu proces de identificare și desființare a teraselor construite ilegal sau care nu respectă hotărârile Consiliului Local. Primarul Mihai Politeanu a subliniat că acest demers este necesar atât pentru impunerea respectării legii, cât și pentru eliminarea construcțiilor improvizate care afectează imaginea orașului.

Primele vizate au fost cinci terase din zona Halelor Centrale, unele dintre ele afectând chiar un monument istoric. Patru dintre acestea au fost deja desființate voluntar, iar pentru cea de-a cincea se așteaptă conformarea. În paralel, autoritățile au identificat alte terase amplasate ilegal pe domeniul public, care urmează să fie aduse în legalitate sau desființate în perioada următoare. Printre acestea se numără terase aflate pe Bulevardul Republicii, strada Ion Maiorescu și în Piața Aurora Vest, multe dintre ele fără convenții de folosință sau cu modificări neautorizate, cum ar fi închiderea cu tâmplărie și acoperișuri improvizate.

Primăria anunță că acțiunile de control vor continua, iar cei care ocupă ilegal domeniul public vor fi obligați să respecte regulile. În același timp, cei care s-au conformat din proprie inițiativă au fost apreciați pentru implicarea lor în transformarea orașului într-un spațiu mai modern și organizat.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Recente

Citește și...

Autobuzele electrice intră pe traseele din Ploiești! Transport mai curat pentru oraș și zona metropolitană

Autobuzele electrice intră pe traseele din Ploiești! Municipiul face...

Pensii speciale pentru peste 400.000 de români. Cine sunt beneficiarii și ce sume încasează

Conform datelor recente ale Casei Naționale de Pensii Publice,...

Fără milă pentru munca la negru! Guvernul pregătește sancțiuni fără limită pentru angajatori

Fără milă pentru munca la negru! Angajatorii care folosesc lucrători...