Facturi mai mari vin după alegeri?

Românii trebuie să se pregătească pentru vremuri mai scumpe. După o perioadă în care guvernanții au evitat subiectul din motive electorale, creșterea taxelor și impozitelor devine tot mai clară, scrie Economica.net.

Potrivit surselor citate, TVA-ul ar urma să crească de la 19% la 21%, o măsură care va aduce automat noi scumpiri în lanț – de la alimente la servicii. Mai mult, sunt în lucru modificări importante și pentru proprietarii de locuințe, care ar putea plăti taxe locale mai mari.

Surpriza amară ar putea fi anunțată înainte de turul 2 al alegerilor prezidențiale, când presiunea electorală scade, iar măsurile devin mai ușor de asumat politic.

Conform aceleiași surse, aceste ajustări au fost deja promise Comisiei Europene și FMI, în toamna anului trecut, ca parte din planul de echilibrare a bugetului. Așadar, dacă vor deveni realitate, românii vor plăti mai mult pentru aproape tot, într-un moment economic deja delicat.

Recente

Citeste si...

Campionatul Mondial: Asia predă civilizaţia pe teren, dar şi în tribune

Imaginile cu fanii japonezi care strâng gunoiul de pe...

Tinerii sub 16 ani vor avea interdicţie totală la reţelele sociale

Premierul britanic Keir Starmer a făcut un anunţul în...