CONTACT

Rabla 2025. Start în iunie pentru mașini noi și mai puțin poluante

Programul „Rabla” pentru anul 2025 începe pe 4 iunie, când vor putea depune cereri instituțiile publice și administrațiile locale. Persoanele fizice vor putea aplica începând cu 19 iunie. Ambele etape sunt deschise până pe 27 noiembrie sau până se consumă bugetul total de 770 milioane lei.

Prin acest program, românii pot primi bani pentru a-și schimba mașinile vechi, care poluează mult, cu unele noi, mai prietenoase cu mediul. Este important că programul nu mai susține achiziția mașinilor pe motorină, pentru a încuraja opțiuni mai curate.

Pentru cei care cumpără autoturisme pe benzină, GPL, GNC sau hibride, statul pune la dispoziție 210 milioane lei, iar pentru vehicule electrice sau plug-in hibride sunt disponibili 400 milioane lei. În același timp, autoritățile locale pot accesa fonduri de până la 150 milioane lei pentru a-și înnoi parcul auto cu mașini electrice sau hibride.

Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a subliniat că programul urmărește un aer mai curat în orașe și o comunitate care face alegeri responsabile. Cererile se pot depune simplu, online, pe platforma oficială a Administrației Fondului pentru Mediu, fără birocrație suplimentară.

De la începutul programului, peste un milion de mașini vechi au fost scoase din circulație în România, iar „Rabla 2025” continuă această tradiție cu o atenție mai mare pentru protecția mediului.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Recente

Citește și...

Victorie pentru Petrolul în al doilea meci amical din Antalya

Petrolul a bifat primul succes în cantonamentul din Antaya,...

O cisternă implicată într-un incident rutier, la Brazi

O autocisternă încărcată cu zeci de tone de combustibil...

39 de şcoli din Prahova incluse în programul  „Masă sănătoasă”

Programul guvernamental “Masă sănătoasă” a fost aprobat şi pentru...