Au crezut că scapă, dar mascații le-au bătut la ușă! Furt de mașină și percheziții în lanț la Ploiești

O simplă „plimbare” cu o mașină furată s-a transformat într-o anchetă penală de proporții pentru mai mulți ploieșteni. La primele ore ale dimineții de 26 iunie, liniștea din cinci gospodării din municipiul Ploiești a fost spulberată de intervenția polițiștilor și jandarmilor, care au descins cu mandate de percheziție într-un dosar de furt calificat.

Totul a început în urmă cu două săptămâni, când un autoturism a fost sustras fără acordul proprietarului, într-un scenariu clasic de furt „în scop de folosință”. Hoții nu voiau să vândă mașina, ci doar să se folosească de ea – o practică ilegală, dar tot mai frecventă în marile orașe.

Valoarea prejudiciului depășește 42.000 de lei, iar anchetatorii au strâns suficiente probe cât să pună lucrurile în mișcare. Două persoane au fost deja ridicate pentru audieri, însă cercetările continuă, cu scopul de a reconstitui fiecare pas al operațiunii ilegale și de a-i trage la răspundere pe toți cei implicați.

Polițiștii spun că urmează noi audieri și că dosarul s-ar putea extinde. Furtul pentru „distracție” se poate transforma rapid într-o condamnare serioasă.

 

Recente

Citeste si...

Irina Begu s-a căsătorit cu antrenorul ei

Irina Begu, una dintre cele mai cunoscute jucătoare de...

Prahova, sub cod galben de caniculă în prima parte a săptămânii

Prahova se va afla sub cod galben de caniculă,...

Colegiului de Artă „Carmen Sylva” Ploiești, reprezentat cu brio la Chişinău

Flautista Sabina Ițcuș , elevă în clasa a XI-a...

Informare Cabana Vârful Ciucas SRL (2)

INFORMAREAceastă informare este efectuată de:CABANA VÂRFUL CIUCAȘ S.R.L., cu sediul...