Cristian Popescu Piedone, președintele Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor, este vizat de o anchetă a Direcției Naționale Anticorupție, după ce ar fi oferit informații confidențiale unui operator economic din Sinaia, înaintea unui control oficial. Potrivit surselor din presă, este vorba despre Hotelul Internațional, deținut de fostul șef ASF, Dan Radu Rușanu.
Marți dimineață, procurorii DNA au descins la complexul rezidențial DeSilva din Mamaia Nord, unde Piedone se afla cazat. Acesta a fost preluat de anchetatori și dus la domiciliul său din Bragadiru, unde se desfășoară alte percheziții. Sunt planificate și descinderi în Sinaia, urmând ca șeful ANPC să fie adus ulterior la audieri.
Ancheta a pornit după ce Piedone ar fi avertizat reprezentanții hotelului vizat, oferindu-le timp să se conformeze cerințelor impuse de ANPC. Imediat după control, Piedone a lăudat public unitatea într-un videoclip postat pe canalul oficial al instituției, prezentând-o ca model de bune practici.
DNA investighează acum dacă șeful ANPC a comis o infracțiune prin divulgarea unor informații care nu ar fi trebuit să ajungă la operatorul economic. Cazul ridică întrebări grave legate de integritatea actului de control și de modul în care funcționează relațiile dintre instituții publice și mediul privat.