CONTACT

Alegeri în Moldova. Bătălie straşnică la Chişinău

Alegeri locale repetate se desfășoară astăzi, 28 iunie, în 458 de localități din țară. Locuitorii cu drept de vot sunt chemați la urne pentru a-și alege primarii care vor administra localitățile în următorii patru ani.

Cea mai importantă bătălie se duce pentru Primăria capitalei. În turul doi au ieșit învingători liberalul Dorin Chirtoacă cu 37,52% și socialista Zinaida Greceanîi cu 35,68%, relatează Unimedia.

La data de 14 iunie, când a fost organizat primul tur a l alegerilor locale au fost aleși primarii în 437 de localități. La urne s-au prezentat 48,95% din alegătorii cu drept de vot înscrişi pe liste.

Totodată, în trei localități vor avea loc alegeri repetate. La Topala (Cimișlia) alegerile vor fi repetate, din cauza că procesul electoral a fost întrerupt din cauza unui scandal care a izbucnit în incinta secției de votare. La Ulmu (Ialoveni), sătenii au boicotat alegerile în primul tur, iar la Ermoclia (Ștefan Vodă) rezultatele scrutinului au fost contestate de candidatul liberal-democrat, Alexandru Pavlicenco.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Recente

Citește și...

Campionatul Național de Gimnastică Ritmică de la Ploiești reunește cele mai bune gimnaste din România

Ploieștiul devine, în aceste zile, locul unde eleganța și...

Băiețel de 9 ani, căutat de autorități după ce a dispărut de la o stână din Dâmbovița

Băiețel de 9 ani dat dispărut de autoritățile...

Arest la domiciliu după ce a ignorat ordinul de protecție

Arest la domiciliu după ce a ignorat ordinul de...