CONTACT

PSD va vota pentru ridicarea imunităţii în cazul Şova

Social-democrații vor vota pentru ridicarea imunității în cazul senatorului Dan Șova, a declarat luni președintele PSD, Liviu Dragnea.

 ”Cu toată părerea de rău, PSD va vota pentru ridicarea imunității”, a afirmat Liviu Dragnea, întrebat de jurnaliști despre votul PSD în cazul Dan Șova. Liviu Dragnea s-a prezentat luni la ÎCCJ, unde se judecă un nou termen în dosarul ‘Referendumul’.

Procurorul șef al DNA, Laura Codruța Kovesi, a sesizat procurorul general pentru a cere președintelui Senatului încuviințarea reținerii și arestării preventive a lui Dan Șova.

Potrivit DNA, în perioada octombrie 2011 — iulie 2014, Dan Șova a pretins sume de bani și a primit în total 100.000 de euro de la o persoană denunțătoare, în schimbul traficării influenței sale reale pe care o avea pe lângă Mihai Bălan, director general al CET Govora SA, astfel încât acesta din urmă să asigure încheierea unui contract de asistență juridică cu o anumită societate de avocatură, contract de tip abonament lunar, la o valoare de 10.000 euro/lună.

În dosar a fost reținut Mihai Bălan, director general al CET Govora, pentru abuz în serviciu în formă continuată (două acte materiale). Ulterior, Instanța supremă a stabilit ca acesta să fie cercetat sub control judiciar.

Biroul permanent al Senatului urmează să discute, în ședința de luni, cererea privind încuviințarea reținerii și arestării preventive a senatorului PSD Dan Șova și să o transmită Comisiei juridice pentru formularea unui raport.

De asemenea, senatorul Dan Șova va fi invitat la Comisia juridică pentru a-și studia dosarul și pentru a-și exprima punctul de vedere

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Recente

Citește și...

Peste 1000 de sancţiuni aplicate de poliţiştii prahoveni bicicliştilor şi pietonilor, doar în luna octombrie

Indisciplina în trafic a biciliştilor şi pietonilor prahoveni a...

Petardele şi artificiile au fost interzise la Ploieşti

Petardele şi artificiile nu vor mai putea fi folosite...

Halele Centrale din Ploieşti vor avea o hidroizolaţie nouă

Halele Centrale din Ploieşti au nevoie de o operaţiune...