Când vine vorba de sănătate, cu toții suntem tentați să lăsăm pe mai târziu un consult amănunțit, fie din lipsă de timp, din comoditate sau uneori chiar de teamă.
Problemele de sănătate ale lui Eugen Neagoe, antrenorul lui Dinamo, care a suferit o criză cardiacă pe banca tehnică la meciul cu Universitatea Craiova au tras un semnal de alarmă și au demonstrat că, de foarte ori, viața atârnă de o secundă.
Interesant este că din ce în ce mai mulți sportivi de performanță suferă de probleme cardiace, iar acest lucru nu este de joacă. I s-a întâmplat lui Eugen Neagoe, i se întâmplă lui George Țucudean și i s-a întâmplat și gimnastului Marian Drăgulescu.
Din fericire, o clinică privată din București a decis să ofere un pachet special de screening pentru sportivi. Pachetul conține:
– Consultație
– Ecografie
– Test de efort
– Monitorizare Holter ECG
Sportivii, amatori sau de performanță, vor beneficia de 50% reducere la acest pachet. 031 9300 este numărul de telefon dedicat programărilor!
Omul de fotbal Adrian Teodorescu, președintele Prahova Ploiești, este unul dintre cei care a fost impresionat de problemele lui Eugen Neagoe.
"Eram la stadion și am văzut live problema lui Neagoe. Am probleme cu inima de ani de zile și am înlemnit. Efectiv până când a plecat ambulanța spre spital nu am putut respira. Sănătatea unui om este mai importantă decât orice altceva", ne-a spus Teodorescu.
La câteva zile de la incidentul cu Eugen Neagoe, juralistul Viorel Grigoroiu realizează la Digi Sport un reportaj amplu despre problemele cardiace ale antrenorului și despre soluțiile la care pot apela sportivii pentru a avea grijă de sănătatea inimii.
"A fost foarte norocos. A făcut stop cardiac și a supraviețuit. Asta datorită medicilor de pe ambulanță care au urmat întocmai protocolul unui pacient în acea stare", a spus în cadrul interviului și Dimitrios Lysitsas, medic cardiolog.
Medicii cardiologi i-au explicat detaliat jurnalistului de la Digi Sport despre modul în care antrenorul lui Dinamo își va recăpăta sănătatea.
"Intervenția de astăzi (n.r. – ieri), mai întâi facem un studiu, nu intrăm până în inimă, în cavitatea inimii în ventricolul stâng. Căutăm circuitul electric care este stricat. După ce îl găsim, încercăm să îl ardem. Domnul Neagoe. Sportivii de performanță sunt mult mai dispuși să facă aceste boli", a completat Oren Iancovici, medic cardiolog.
Urmărind emisiunea lui Grigoriu, Adrian Teodorescu ia legătura cu medicul Oren Iancovici și merge la un control la Centrele ARES. Ca un amănunt de can-can, pacientul consultat de doctorul Iancovici chiar înaintea lui Teo a fost chiar Eugen Neagoe.
"Pot spune că a fost o compatibilitate …la prima vedere. Am probleme cu inima de peste zece ani. Am făcut o ablație acum șase ani, la Cluj, când această operație era o necunoscută în România. Din păcate, fibrilația a revenit și deși am un cardiolog extraordinar am dorit să cunosc și o altă părere. Am fost impresionat de cei de la Centrele ARES. Profesionalism la superlativ! Am găsit o echipă de medici tineri, care știu să explice corect pacientului despre ce este vorba. Aici nu mi-a promis nimeni că inima mea va începe să bată ca la 25 de ani, dar mi s-a explicat corect și simplu ce trebuie să fac pentru a fi bine, pentru a nu mai avea probleme cardiace atât de grave. E drept, că dl doctor Oren Iancovici nu cred că înțelege perfect consumul psihic și fizic de la un meci de fotbal. Chiar și în liga județeană unde joacă Prahova Ploiești, stresul de la fotbal este același ca și în Liga 1. Nervi, stres, tensiune mare. Dar cei de la ARES m-au făcut să înțeleg ce e de făcut. Iar pachetul de screening pentru sportivi este o oportunitate excelentă pentru orice sportiv de performanță." , ne-a spus Teodorescu, care este convins că va colabora foarte mult timp cu Centrele ARES și cu doctorul Iancovici.
Care sunt avantajele ablaţiei
Conform celor de la medicină intervenţională, după ablaţie, la majoritatea pacienţilor se diminuează sau se întrerupe tratamentul antiaritmic. Ritmul inimii ,,se normalizează”, adică tulburările de ritm anterioare sunt eliminate, pacientul nu mai are simptomele anterioare şi scade inclusiv riscul de accident vascular cerebral ischemic.Riscurile ablaţiei sunt minime. La mai puţin de 5% din pacienţii supuşi acestor proceduri pot apărea complicaţii.
-
se realizează cu anestezie locală și doar în unele cazuri e nevoie de anestezie generală;
-
disconfortul și riscurile sunt minime;
-
durerea postoperatorie este minimă;
-
majoritatea pacienților pot merge acasă în ziua intervenției sau în ziua următoare;
-
în funcție de tipul de aritmie, după ablație se produce fie vindecare totală (după procedură pacientul nu va mai lua medicamente pentru a controla aritmia), fie simplificarea tratamentului.