CONTACT

Jumătate de tonă de pește în Lacul Bisericii din Câmpina

Peste 500 kilograme de pește in speciile cteno și fitofag – hipă și novac populează de sâmbătă Lacul Bisericii din Câmpina. 

Asociația Generală a Vânătorilor și Pescarilor Sportivi împreună cu Primăria Câmpina au decis să populeze lacul cu o cantitate importantă de pește. Scopul acțiunii îl constituie, printre altele și eradicarea vegetației inestetice care s-a extins pe lacul câmpinean.  Speciile de pește alese sunt cele care se hrănesc cu fitoplancton și zooplancton.

Acțiunea de populare a lacului a fost supravegheată de primarul Alin Moldoveanu. Reprezentanții AGVPS au anunțat că după încetarea perioadei de prohibiție, vor fi introduse anumite restricții în ceea ce privește pescuitul pe Lacul Bisericii, pentru a menține cât mai mult timp peștele, în acest mod lacul fiind igienizat natural. AGVPS și Poliția Locală Câmpina vor organiza actiuni de control pentru a asigura respectarea noilor reguli.

Primăria Câmpina are în administrare  zona de agrement Lacul Bisericii ( parcul și locul de joacă), iar luciul de apă este în grija AGVPS.  

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Recente

Citește și...

Accident mortal lângă Bărăitaru. Biciclist spulberat de o autoutilitară

Accident mortal lângă Bărăitaru! O clipă de neatenție a...

Campionatul Național de Gimnastică Ritmică de la Ploiești reunește cele mai bune gimnaste din România

Ploieștiul devine, în aceste zile, locul unde eleganța și...

Băiețel de 9 ani, căutat de autorități după ce a dispărut de la o stână din Dâmbovița

Băiețel de 9 ani dat dispărut de autoritățile...

Arest la domiciliu după ce a ignorat ordinul de protecție

Arest la domiciliu după ce a ignorat ordinul de...