CONTACT

Ambasadorul Rusiei în Turcia a fost împușcat. „Noi murim în Alep, tu aici!”

Ambasadorul Rusiei în Turcia, Andrei Karlov, a fost împușcat la o expoziție de fotografie din Ankara. Potrivit unor informații, ar mai fi și alte persoane rănite în urma acestui atac. Ambasadorul a fost dus de urgență la spital, însă nu a supravețuit.

Presa turcă spune că atacatorul ar fi strigat că ambasasdorul Karlov trebuie să plătească pentru intervenția armatei ruse în Alep.

Un bărbat a intrat în Centrul Cultural din Ankara, a îndreptat pistolul către diplomatul rus și a tras. Acesta ar fi intrat în clădire folosind o legitimație falsă de polițist.

Atacatorul a tras apoi în aer şi le-ar fi cerut celor prezenţi să părăsească încăperea, după care l-a mai împuşcat o dată pe ambasador. Alte surse spun că a tras opt gloanţe şi că ar fi alte trei persoane rănite, potrivit Digi24 TV.

A apărut și o înregistrare video difuzată de televiziunile turce. În imagini se vede un bărbat îmbrăcat în costum, care ține un pistol în mână și ar striga: „Noi murim în Alep, tu mori aici”.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Recente

Citește și...

Permise gratuite de călătorie prin toată Europa, pentru tinerii născuţi în 2007

Tinerii români născuţi în 2007 pot obţine permise gratuite...

Muncitorul român prins sub dărâmături după prăbușirea turnului medieval de la Roma a murit

Românul a stat aproape 12 ore sub dărâmături după...

Petrolul încheie prima parte a campionatului cu o remiză, pe Ilie Oană, cu FC Botoşani

Petrolul a mai bifat o remiză, a treia la...