CONTACT

Telecom Portugalia a fost vizată de un atac informatic, similar celor din Spania şi Marea Britanie

Telecom Portugalia a fost vizată vineri de un atac informatic, dar serviciile sale nu au fost afectate, a declarat o purtătoare de cuvânt a companiei citată de Reuters. Atacul vine în aceeaşi zi în care companii spaniole şi 16 spitale din Marea Britanie au fost victime ale aceluiaşi tip de atacuri.

„Am fost ţinta unui atac, asemănător celor care au loc în toată Europa, un atac de proporţii, dar niciunul dintre serviciile noastre nu a fost afectat”, a explicat reprezentanta Telecom Portugalia.

Compania a dat asigurări că ia toate măsurile necesare, împreună cu autorităţile naţionale, pentru a rezolva situaţia.

Compania Energias din Portugalia, cea mai mare din ţară, a suspendat accesul la internet pe reţeaua sa, ca măsură de precauţie.

În Spania, Guvernul a anunţat vineri că un număr mare de companii au fost atacate de hackeri care au infectat computerele cu programe de tip „ransomware”.

În Marea Britanie, 16 spitale au fost victime ale unui atac informatic fără precedent în ţară. Din cauza blocării sistemelor, numeroase spitale au fost nevoite să trimită pacienţii, unii în stare gravă, către alte unităţi.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Recente

Citește și...

Anunț public privind emiterea Deciziei de încadrare revizuită

Publicul interesat este informat asupra luării deciziei de încadrare...

Urs surprins de camerele de supraveghere rătăcind printre case, în Vălenii de Munte/ VIDEO

Urs surprins de camerele de supraveghere rătăcind printre case!...